Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaOsmangazi Belediyesi Kurumsal Kalitesini Belgeledi

Osmangazi Belediyesi Kurumsal Kalitesini Belgeledi

Osmangazi Belediyesi, Bilgi İşlem Müdürlüğü öncülüğünde başlattığı eğitim ve iyileştirme çalışmalarını tamamlayarak, sahip olduğu bilginin gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliğini garanti altına alan ‘ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’ belgesini alarak kalite ve başarısını kurumsal anlamda da taçlandırdı.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği vatandaş odaklı çalışmalarında kaliteden ödün vermeyen Osmangazi Belediyesi, yaklaşık 6 ay süren çalışmaların ardından kurumsal bilgi güvenliğinin sağlanmasına dair süreç ve bilgi sistemlerini de içine alan ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini alarak başarılarını kurumsal anlamda da taçlandırdı. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda Mali Hizmetler Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinin bilgi güvenliği süreçleri yeniden yapılandırıldı. Muhasebe, finans, insan kaynakları, hukuk ve Bilgi İşlem faaliyetlerinin elektronik bilgi varlıkları ile bu varlıkları korumak amacıyla kullandığı bilişim güvenliği incelendi. Yapılan tüm çalışmalar neticesinde Osmangazi Belediyesi “ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” sertifikasını almaya hak kazandı.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen A tipi muayene kuruluşu RoyalCert uluslararası Belgelendirme Kuruluşu tarafından yapılan denetimlerin ardından düzenlenen belgeyi teslim alan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, alınan bu belge ile var olan bilgi güvenliğinin bir kez daha tescillenmiş olduğunu söyledi. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetiminin kurumsal bilgi güvenliğinin sağlanmasında insanları, süreçleri ve bilgi sistemlerini içine alan ve ilgili taraflara güven veren bir sistem olduğunu belirten Başkan Dündar, “BGYS (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi); kurum kuruluş ve şirketlerin faaliyetleri sürecinde ürettikleri, topladıkları, işledikleri, sakladıkları ve ilettikleri her tür bilginin güvenliğini, bütünlüğünü sağlayan ve gerektiğinde yetkili kişilerin bilgiye kolay, hızlı ve doğru biçimde ulaşmasına imkân veren bir sistem. Bizler de, ISO 27001 standartlarını sağlayacak çalışma sistemini oluşturmak için kapsam dahilindeki müdürlüklerden komisyonlar oluşturup eğitimler verdik. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda “ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası”nı almaya hak kazandık. Belediyemize, çalışanlarımıza ve Osmangazili hemşerilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler