Salı, Eylül 26, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaOsmanlı'nın ilk eserine Osmangazi sahip çıktı

Osmanlı’nın ilk eserine Osmangazi sahip çıktı

Sultan 1. Murad tarafından 632 yıl önce yaptırılan ve uzun yıllar imarethane olarak kullanılan binanın günümüzde bir kısmı sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılırken, bir bölümü de aş evi olarak faaliyet gösteriyor. 1906’da Sultan Abdülhamid Han tarafından restore edilen ve o günün mimarî anlayışına göre yürütülen çalışmalarla bugünkü şeklini aldı. 110 yıldır herhangi bir bakım yapılmadığı için yıpranan binayı Osmangazi Belediyesi restore ettirdi.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylanan proje kapsamında binayı aslına uygun şekilde restore ettiklerini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Mevcut sıvaları sökülerek imaretin 18 ve 19. yüzyılda yangın ve depremlerden sonra değişik dönemlerde geçirmiş olduğu tadilat ve onarımlar açığa çıkarıldı. Taş ve tuğla yüzeylere horasan harcı ile derz yapıldı. Mevcut taş duvarlar içerisinde oluşmuş boşluklar hidrolik kireç enjekte edilerek güçlendirildi. Özelliğini kaybetmiş olan çatı yeniden statik projesi yapılarak daha güvenli bir hale getirildi. Zeminlerdeki seramik ve fayanslar sökülerek taban tuğlası ile döşendi. Eğitim ve servis salonunu tavan tahtaları kaldırılarak daha geniş ve ferah bir mekan elde edildi. Fırın ve orijinal ocaklar ortaya çıkarıldı” dedi.
Mutfak kısmının yeniden elden geçirildiğini ifade eden Başkan Dündar, “19. yüzyılda yapıldığı öngörülen betonarme döşeme karbon fiber plaka ve kumaşlarla kaplama yapılarak güçlendirildi. Betonarme döşemenin kaldırılması halinde ana beden, taş duvarlara zarar vereceği kanaatine varılarak korundu” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler