Cumartesi, Nisan 1, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulMarmara ve Karadeniz'in geleceği İstanbul'da ele alınıyor

Marmara ve Karadeniz’in geleceği İstanbul’da ele alınıyor

“Bölgesel İşbirliği –Tuna” temasıyla Taksim Bosphorus Otel’de gerçekleşen toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ile Marmara bölgesi belediyelerinin başkanlarının yanı sıra Güney – Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’tan başkan ve temsilciler de katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’un dünyada içerisinden deniz geçen tek şehir olduğunu belirterek, sempozyumda Marmara ve Karadeniz’e nefes verecek proje ve çözüm önerilerinin tartışılacağına inandığını söyledi.

“MARMARA SADECE MARMARA’DAN TEMİZLENEMEZ”

Sempozyumun İstanbul, Marmara ve Karadeniz havzasındaki bütün şehirlere hayırlı olmasını dileyen Başkan Mevyüt Uysal, Marmara Denizi’nin Ege ve Akdeniz’i Karadeniz’e bağlaması nedeniyle, küçük olmasına rağmen çok önemli kesimleri etkilediğini söyledi.

Mevlüt Uysal, “Marmara Denizi kirlendiğinde özellikle Karadeniz’i ve sonra Ege ile Akdeniz’in ekosistemini de etkileyen çok önemli bir su yolu. Marmara Denizi’ni kirleten çalışmaları engellemek görevimiz olduğu kadar, Marmara’nın diğer bölgelerden kirlenmemesi için de önlem almak görevimizdir. Marmara Denizi 3 bin kilometrelik Tuna Nehri’nden de kirletilebiliyor. Marmara Denizi kirletildiğinde özellikle Karadeniz’in eko sisteminin etkileyeceğini de yüksek sesle konuşmamız lazım. Herkese yüksek sesle bu deniz kirlendiğinde hepimize çok büyük acı verir demek, bunu bağırmak lazım. Sesimizi sadece bu salonda, İstanbul’da

Marmara’da Türkiye’de değil, uluslararası alanda da sesimizi duyurmamız lazım” diye konuştu.
“Kirlendikten sonra temizlemek en zorudur. Bunu en iyi İstanbul ve Kocaeli bilir” ifadesini kullanan Uysal, temizlenenin onda birinin önceden harcanması halinde Altınboynuz Haliç’in hiç kirlenmemiş olacağına dikkat çekti. İzmit Körfezi’nin geçmişteki halini herkesin bildiğini, buranın da Kocaeli Belediyemizin çalışmalarıyla iyi bir noktaya geldiğini hatırlatan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü;

“ÇEVRE İÇİN ULUSLAR ARASI KATILIM ÇOK ÖNEMLİ”

“Başkanımız Kocaeli’de mavi bayraktan bahsetti. İnşallah bütün Marmara sahilleri mavi bayrak kriterlerine gelecek. İnanırsak ve çalışırsak İstanbul ve Marmara denizini 60’lı yılların temizliğine taşıyabiliriz, bunu başarabiliriz. Kocaeli Belediye Başkanımız, körfezi havadan denetleyerek mavi bayrak kriterlerine ulaştığını ve bunun bütün Marmara sahillerinde uygulanmasını teklif etti. Yoksa İSKİ’nin İstanbul’dan akan bütün suları arıtması yetmiyor. Diğer taraftan pis su akarsa Marmara Denizi’ni temizlememiz mümkün değil. Sadece belediyelerin arıtma yapması da yetmiyor. Çevre öyle önemli bir konu ki şehirler ve ülkeler gücünü birleştirerek ortak hareket etmek durumunda. Nasıl ki Çernobil faciası sadece o bölgeye değil çok geniş bir coğrafyaya zarar verdiyse, bütün çevre konuları aynı.”

Tuna Nehri’nden gelen pis suyun da sadece Karadeniz ve Marmara’yı kirletmediğini, etrafındaki şehirlerin de hayatını da çok kötü etkilediğini dile getiren Uysal, “Bu nedenle uluslar arası alanda bir araya gelerek çözüm bulmalıyız. Marmara Denizi henüz çok kökü değilken, Marmara’da kıyısı olan belediyeler olarak bir araya gelip hep birlikte bütün sahillerini temizleyebiliriz. Daha sonra Marmara Denizi’nin kirlenmesine sebep olan olaylar için devletimizi devreye sokarsak ve bu kirliliğin bütün bölge ülkelerini etkilediğini anlatabilirsek, çözüme ulaşabiliriz. İnşallah bu sempozyumla birlikte yapılacak çalışmalarla bunu sağlayacağız. Bu sempozyumun gelecekte daha güzel bir dünya olmasına zemin hazırlamasını diliyorum” şeklinde konuştu.

KOCAELİ VE BURSA’DA DA ÖNEMLİ ÇEVRE YATIRIMLARI YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da önemli bir sanayi bölgesi olan İzmit Körfezi’ni arıtmalarla temiz hale getirdiklerini ve mavi bayrak kriterlerine ulaştığını ifade ederek, Kocaeli’nin Karadeniz kıyısının kirlenmemesi için de çalışmalar yaptıklarını ve gemilerin sintine atıkları atmaması için uçakla kontrol ettiklerini söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, yapılan çalışmalarla bu dünyanın sayılı iç denizlerinden biri olan Marmara Denizi’nin günden güne daha çok temiz hale geldiğini ifade ederek, sempozyumun buna çok önemli katkılar sunacağına innadığını söyledi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı ve MBB Genel Sekreteri Hasan Akgün de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataköy, Büyükçekmece ve Silivri’de yaptığı ileri biyolojik arıtma tesislerinin denizlerin kirlenmemesi adına çok önemli yatımlar olduğuna dikkat çekerek, Marmara Denizi’nin tamamının temizlenmesi için bölgedeki bütün sahillerin devletin desteğiyle arıtma tesisleriyle donatılması gerektiğinin altını çizdi.

Açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda daha sonra 2 binin üzerinde fotoğrafın değerlendirmeye alındığı Marmara Denizi Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, Mevlüt Uysal, İbrahim Karosmanoğlu ve Alinur Aktaş tarafından takdim edildi. Ödüllü fotoğraflar sempozyumun sergi alanında katılımcılarla buluştu.

Aralarında akademisyenlerin, merkezi ve yerel idare yöneticilerinin ve uluslararası temsilcilerin bulunduğu 20 konuşmacı üç oturumda katılımcılarla buluşuyor. İstanbul’da düzenleniyor. Marmara Denizi kentsel kirlilik kaynakları ve önleme faaliyetleri, bütüncül olarak Marmara Denizi’nin tarihsel değişimi ve Tuna Nehri – Karadeniz – Marmara ilişkisi konuları uluslararası bir katılımla tartışılıyor.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler