Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalyaAntalya'da 2018 yatırım yılı olacak

Antalya’da 2018 yatırım yılı olacak

Yatırıma ayrılan pay 1 milyar 847 milyon liraya ulaştı

Türel: “Fevkalade cesur ve yatırım öncelikli bütçe”Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 3 milyar 210 milyon lira olarak kabul edilen 2018 taslak bütçesinde yatırıma ayrılan pay 1 milyar 847 milyon lira ile rekor kırdı. Yatırımın bütçeye oranı yüzde 58 ile en yüksek seviyeye ulaştı. Başkan Türel, “Bütçemiz fevkalade cesur ve yatırım önceliklidir” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2017 performans raporu ile 2018 taslak bütçesi, Büyükşehir Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. Bütçe ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “2018 Antalya Büyükşehir bütçemiz fevkalade cesur ve yatırım öncelikli bütçedir. Gerçekleşme oranı ile ilgili bundan önceki senelerdeki rakamlar bizim karnemizdir. Geldiğimiz ilk senenin akabindeki her yıl gerçekleşme oranları yüzde 90’ların üzerinde olmuştur. Biz kağıt üstünde bütçeler yapmayacağımızı hep ifade ettik” dedi.

10 AYDA 726 MİLYONLUK YATIRIM GERÇEKLEŞTİ
Bütçede yatırıma ayrılan payın geçmiş dönemle mukayesesini yapan Başkan Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında gerçekleşen 424 milyon bütçesinin içerisindeki yatırım miktarı 55 milyon liraydı. Bugün tabi bütçemiz büyüdü. Yatırım miktarlarımız maşallah diyelim bereketiyle aldı başını gidiyor. 2017 senesinin 10 aylık döneminde 1 milyar 382 milyon lira olarak gerçekleşen gider bütçemiz içerisindeki yatırım 726 milyon lira. 2018 bütçesinde de yatırıma aşağı yukarı yüzde 58’lik bir pay ayrıldığı açık ve nettir. Antalya Büyükşehir Belediyesi 2013 senesinde 55 milyon yatırım yapıyor iken, bugün 2017’nin ilk 10 ayında 726 milyonluk bir yatırım yapabilen belediye haline gelmiştir. Bu fevkalade önemli bir başarıdır” diye konuştu.
PERSONEL GİDERİ EN DÜŞÜK SEVİYEDE
2018 yılında taslak bütçede 1 milyar 847 milyon liralık bir yatırım öngördüklerini belirten Türel, şu bilgileri verdi: “Bir taraftan bu yatırımları yapıyor iken bir taraftan kaynaklarımızı da en iyi şekilde verimli değerlendirmeye çalışıyoruz. Kalemler içerisindeki en büyük harcama giderimiz olan personel bütçesi de fevkalade başarılı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 senesinde 424 milyon lira olarak gerçekleşen gider bütçesinin içinde 181 milyonu personel gideriymiş, taşeronla beraber. Bütçesinin yüzde 43’ünü personele ödeyen bir belediye. Böyle olduğu için de yatırıma para bulamamış zaten. Biz şimdi ne yapıyoruz? İşte buralardan kısmak suretiyle adeta sineğin yağını çıkartarak yatırım bütçemizi arttırabilme başarısını gösteriyoruz. 2015 senesinde taşeron dahil personel giderimiz yüzde 38’e düşmüş. 2016 senesinde yüzde 33’e düşmüş. 2017’nin 10 aylık performansı içerisinde de toplam personel giderimiz taşeron dahil yüzde 25’e düşmüş. Yeterli görmüyoruz, 2018 senesinde bunu taşeron dahil yüzde 18’e çekeceğiz. Bu müthiş bir tasarruftur. Müthiş bir başarı öyküsüdür.”
ÖDENEN BORÇ 1 MİLYAR 70 MİLYON
Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma rakamları ile ilgili de bilgiler veren Başkan Türel, şunları söyledi: “2014’te 16 milyon TL almışız. 2015’te hiç borç almamışız. 2016’da 66 milyon, 2017’de 204 milyon lira toplam borçlanmamız olmuş. Bizim 4 senede toplam aldığımız borç rakamı 286 milyon. Peki nasıl borçlu bir belediye almışız, takdirlerinize sunacağım. Biz 30 Mart 2014 tarihi itibariyle 1 milyar 275 milyon TL’lik bir borç devralmışız. Bu o günkü gerçekleşen gider bütçesinin dört misli. Bugün geldiğimiz noktada gerçekleşen gider bütçesi kadar borcu olan bir Büyükşehir Belediyesi var. Bugüne kadar da toplam 1 milyar 70 milyon Türk Lirası borç ödemişiz. Yani Büyükşehir Belediyesi borcunu ödüyor, kısıtlı borçlanmaya gidiyor, yatırımlarını fevkalade güçlü bir şekilde arttırıyor, personel giderlerini de fevkalade önemli oranda düşürüyor. Bütçenin dört ana ayağı, omurgası buysa buralardaki Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe performansı gerçekten bir başarı öyküsüdür. Bunu kimse inkar edemez. Böyle olmasa bu yatırımlar olmaz.”
RAYLI SİSTEMİ 12 SENEDE ÖDEYECEĞİZ
2018’de borçlanma rakamları içerisinde ihale tekniği açısından üçüncü etap raylı sistem projesinden dolayı yaklaşık 700 milyon TL’lik bir borçlanma gideri gözüktüğüne dikkat çeken Türel, “Biz bunu 12 senede ödeyeceğiz, 3 senesi de ödemesiz. Ama biz bunun hepsini, projeyi ihale edebilmemiz için 2018 senesine koymak zorundayız. Siz bu rakamları görünce Büyükşehir Belediyesi sanki çok fazla borçlanacakmış gibi anlayabilirsiniz. Ama reel olarak durum bu değil” dedi.
TAM BİR DENK BÜTÇE
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 bütçesinin de tam bir denk bütçe olduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, “31 Ekim 2017 itibariyle toplam gelir miktarımız 1 milyar 077 milyon lira, gider 1 milyar 382 milyon lira. Bu giderin içerisinde 225 milyon TL yapılandırma, kredi ana para, emanet ödemeleri dediğimiz 2016 ve öncesi esnaf, müteahhit, yüklenici firmalara ödemeler de olduğu için, giderden daha önceki senenin ödemelerini düştüğümüzde neredeyse geliri ve gideri birbirine denk bir bütçe. O yüzden bu denk bütçe, işte bugün aslında bu yatırımların güçlü bir şekilde yapılabilmesinin en önemli nedeni” ifadelerini kullandı.
PERFORMANS BAŞARISINI  FİTCH DE TEYİT EDİYOR
Büyükşehir Belediyesi bütçe performansının fevkalade önemli bir noktaya geldiğini, başta Fitch olmak üzere uluslararası kredi kuruluşlarının bunun hakkını teslim ettiğini kaydeden Türel, “BB+ notumuz yani yatırım yapılabilir bir belediye olma özelliğimiz aynı bundan önceki senelerde olduğu gibi 1 ay önceki raporda da teyit edildi. Bu performans notunun korunması bütçemizin başarılı bir şekilde uygulandığının en önemli göstergelerinden biridir” diye konuştu.
RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler