Çarşamba, Mart 22, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalya‘Efsane Cadde’ pırlanta gibi oldu

‘Efsane Cadde’ pırlanta gibi oldu

Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir titizlikle çalışmalarını tamamladığı, yenilenen çehresiyle göz kamaştıran Şarampol Caddesi, vatandaşların ve esnafının büyük beğenisini kazandı. Kimi esnaf caddeyi İstanbul’daki İstiklal’e, İzmir’deki Kordon’a benzetirken, kimi de pırlanta gibi oldu diyerek bölgedeki ev ve işyerlerinin değerinin arttığını belirtti.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “Efsane Geri Dönüyor, Şarampol Güzelleşiyor” sloganıyla başlattığı Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi Projesi tamamlandı. Şarampol halkı ve esnafının desteğiyle bitirilen, gecesi başka, gündüzü başka güzellikler sunan Şarampol Caddesi, eski şaşalı günlerine kavuştu. Şarampol, rengarenk yürüyüş yolları, modern kentsel tasarımı, bina giydirmeleri, kent mobilyaları, peyzajı ve ışıl ışıl görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Bina arkalarındaki atıl alanların otoparka çevrilmesi, üstü yeşil alan olarak planlanan yeraltı otoparkı, Tonguç Caddesi üzerinde katlı kavşak ve tünel geçişleri, ortasından geçen raylı sistem hattı ile Şarampole ulaşım ve park daha rahat hale geldi. Bir zamanlar Antalya’da ticaretin ve sosyal hayatın merkezlerinden olan efsane cadde, yenilenen yüzü, dinamik yapısı, sosyal yaşamı ve kültürel değerleriyle tekrar çekim merkezine dönüştü.
ŞARAMPOL’ÜN DEĞERİ ARTTI
Başkan Türel’in Şarampol Caddesi’ni dünyanın en güzel alışveriş sokaklarından biri haline getirme hedefiyle hayata geçirdiği proje, vatandaşların ve Şarampol esnafın da yüzünü güldürdü. Şarampol’ün en eski esnaflarından Mazlum Akbulut, “Biz artık bu caddeyi İstanbul’daki İstiklal’e, İzmir’deki Kordon’a benzetiyoruz. Tramvay geçerken bazı esnaflar kötü oldu diyordu, şimdi memnun. İnsanlar bu caddeyi tanımaya başladı, evlerin ve dükkanların değeri arttı. Herkes gönül rahatlığı ile yürüyebiliyor. Gece kimse buralara gelmiyordu. Şimdi aileler geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Yaptıkları yapacaklarının teminatı diyoruz. O da bizim daimi müşterilerimizdendir. Biz Başkanımızdan memnunuz o da bizden memnunsa bir sorun yok” şeklinde konuştu.
TÜREL ANTALYA’YI 50 SENE İLERİ GÖTÜRDÜ
15 yıldır Antalya’da yaşayan Tahsin Şener, “Şarampol’ün eskiden ismi biraz kötüydü. Eski haliyle şimdiki hali arasında çok büyük bir fark var. Şarampol artık bir pırlanta. Çok güzel, dört dörtlük bir yer oldu. Allah Menderes Türel’in işini rast getirsin. Ona oy vermedim ama Antalya’yı 50 sene ileri götürdü. Daha ne yapsın.”
İNSAN YOĞUNLUĞU ARTTI
Taksi esnafı Gencay Büyükkalay ise şunları söyledi; “Menderes Başkan’a çok teşekkür ederiz. Güzel bir çalışma oldu. Esnaf beklenti içerisinde, büyük mağazalar da gelirse daha iyi olacağını umut ediyoruz. İnsan yoğunluğu arttı, Kapalı Yol ve Şarampol birbirine bağlandı.” 3 yıldır Şarampol Caddesi’nde simit satan Burhan Kılıç, “Şarampol çok güzel bir proje oldu. İnsanlar inşaat sürerken biraz sıkıntı yaşadı ama şimdi herkesin rahatça gezebildiği temiz bir cadde oldu. İlerleyen dönemde daha iyi olacak inşallah” dedi.
DAHADA GELİŞECEK
Turizmle uğraşan Gazi Deniz’in izlenimleri ise şöyle; “Antalya’ya yeni geldim. Merkezde gezilecek güzel yerler var. Özellikle Şarampol’ü çok sevdim. Cadde çok güzel olmuş. İşletmeler çoğalmış, insanların oturup sohbet edebileceği mekanlar var, çevre düzenlemesi çok güzel olmuş. Daha da gelişeceğini umuyorum.”

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler