Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriKahramanmaraş'ta dar gelirlilere yeni konut yapılacak

Kahramanmaraş’ta dar gelirlilere yeni konut yapılacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, dar gelirliler için yeni toplu konut yapımına başlıyor. Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde yapımına başlanacak Yıldızevler Konutları ile ilgili başkan Erkoç basın toplantısı düzenledi. Erkoç, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapma gayretindeyiz” dedi.
Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Yıldızevler Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Akif Kahveci ile kooperatif üyeleri ve basın mensupları katıldı.
135 metrekare oturumu bulunan Yıldızevler konutları için müracaatlar 28 ekim 2017 Cumartesi günü başladı. Toplamda 38 blokta 684 daire olarak planlanan Yıldızevler Toplu Konutları her katta 2 daire şeklinde planlanıp, 2 buçuk yıl gibi bir zaman diliminde teslim edilmesi planlanıyor.
Düzenlenen basın toplantısında bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Yıldızevler Toplu Konutlarına ilişkin şunları söyledi:
“Bu proje kar marjı olmadan direk maliyetine ucuz arsa üretilerek yapılan bir çalışma. 700’e yakın bir konut sayısı var. Teknik bilgileri kooperatif başkanı arkadaşımız açıklayacak. İnşallah Kahramanmaraş’ta ev alması hayal olan, ev alma imkânı olmayan vatandaşlarımızın ev sahibi olması için Büyükşehir Belediyesi olarak garantörlük vazifesinde bulunarak, bu tür kooperatifleri destekleyerek vatandaşımızın ucuz ev almasını sağlamak amacındayız. Yakında TOKİ ile de ortak çalışmalarımız var. Şehrimizde 2018 yılı bu alanda dar gelirli gruplara yönelik arz yılı olacak. Taleplerin büyük oranda karşılanacağı inancındayız.
Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapma gayretindeyiz. Bizim hiçbir şekilde konut yapan müteahhitlerle rekabet etme amacımız yok. Bizim portföyümüz çok farklı, dar gelirli ve özellikle evi olmayan gibi şartlar konuldu. En büyük desteğimiz kooperatife arsa konusunda. İnşallah kısa sürede tamamlanacaktır. Büyükşehir olarak her zaman takipçisi olacağız” dedi.

‘Başvuru şartları’
Başvurunun şartları ise şöyle sıralandı;
Başvuru sahibinin TC vatandaşı olması, Kahramanmaraş ili nüfusuna kayıtlı olması, başka bir konut yapı kooperatifine üye olmaması, kendisine eşine ve velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı veya kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi, işyeri ve hisseli tapu hariç) olmaması, finans kurumundan kredi çekebilecek şartlara sahip olması veya peşin ödeyebilmesi, bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti (18 yaşını doldurmamış) altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapabilecek. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlara yüzde 10, Engelli vatandaşa yüzde 5, emekli vatandaşlara yüzde 10 kontenjan ayrıldı. Müracaat sayısı konut sayısından fazla olursa üyeler kura çekimi ile belirlenecek. Konutların 2,5 yıl içinde teslim edilmesinin planladığı bildirildi.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler