Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaGenelİzmir'e "Yeşil yol"

İzmir’e “Yeşil yol”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin çevreci, ekonomik ve konforlu ulaşımı geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği tramvay projeleri, yeşil dokusuyla da öne çıkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesinin çevreci, ekonomik ve konforlu ulaşımı geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği tramvay projeleri, yeşil dokusuyla da öne çıkacak. Karşıyaka hattında raylarının arasına 24 bin metrekarelik çim sererek yeşil bir yol oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvay hattında da 35 bin metrekarelik çim serecek. Tramvay çimleri, yüzey altı damlama sulama sistemi ile sulanacak.

"YEŞİL YOL" İZMİR'İN TRAMVAY HATTINDA 59 BİN METREKARELİK ÇİM ALAN OLACAKİzmir Büyükşehir Belediyesinin kent içi ulaşıma yeni soluk getirecek tramvay projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 8.8 kilometrelik Karşıyaka Tramvayını hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvay hattını da bitirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.
Projelerde yeşil dokuya da büyük önem veriliyor. Büyükşehir, 24 bin metrekarelik çim alan oluşturduğu Karşıyaka Tramvay hattının ardından, Konak Tramvay hattında da raylar arasında “yeşil yol” uygulamasına başladı. Konak hattında 21 santim derinlikte toplam 35 bin metrekare alana çim serecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu uygulaması, vatandaşlar tarafından da büyük beğeni topluyor. Üçkuyular İskelesinden çalışmalarına başlayan ekipler, deniz tarafında Göztepe Köprüsüne kadar uzanan bölgede çim serimini tamamlandı. Liman Caddesi ile Gazi Bulvarındaki çalışmalarını da tamamlayan ekipler, Üçkuyular ile Mithatpaşa Caddesi arasındaki çalışmalarını ise sürdürüyor.

Yüzey altı damla sistemiyle sulanacak
İzmir’in her iki tramvay hattında toplam 59 bin metrekarelik çim alan oluşturuluyor. Çimlerin daha gür, yeşil ve bakımının ekonomik yapılabilmesi için özel bir çalışma da yürütülüyor. Öncelikle çim serilecek alana pomza taşı ile dolgu yapılıyor. Yüzey altı damlama sulama sistemi, geotekstil malzeme ile sabitleniyor. Çimin altına ise özel karışım toprak seriliyor. Gündüz tramvay çalışırken damlama sulama ile toprak altından çimler sulanıyor. Böylelikle hem su hem de iş gücü tasarrufu sağlanmış oluyor. Hat kenarlarında çimlerin zaman zaman üstten yıkanması için de springler yer alıyor.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler