Cumartesi, Mart 25, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaBursa'da barajlar yenileniyor

Bursa’da barajlar yenileniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin vizyonuyla kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temini çalışmalarında örnek projelere imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Doğancı Barajı’ndaki bakım onarım ve yenileme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Bursa’nın su ihtiyacının büyük bir kısmının Doğancı Barajı’ndan sağlandığını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla, Bursa’nın geleceğine damgasını vurmaya aday çalışmalara ve projelere imza attıklarını belirten Çetinavcı, ´´Bursa’ya su, Doğancı Barajı’ndaki eski su alma yapısından veriliyordu. Daha üst kotta yeni bir su alma yapısı daha açılarak su buradan verilmeye başlandı. Eski su alma yapısındaki çalışmalar devam ediyor, tamir edilerek eski borular yenileri ile değiştiriliyor. Bakım onarım çalışmaları bittiğinde Doğancı 2 ayrı su alma yapısına kavuşacak. Bu süreçte şehre kesintisiz su sağlamaya devam ediyoruz´´ diye konuştu.
Çalışmaların teknik detaylarıyla ilgili de bilgi alan Çetinavcı, barajın inşasından bugüne kadar geçen yaklaşık 40 yıllık sürede barajdaki isale hatlarının, boruların, vanaların, kapakların eskidiğine dikkat çekti. Yaklaşık 40 yıldır kullanılan eskimiş boruların yenileri ile değiştirildiğini vurgulayan Çetinavcı, bu anlamda büyük bir çalışmaya da imza attıklarını belirtti.

Aydınlatma, jeneratör, trafo, vanalar gibi yapıların da yenileriyle değiştirildiğini söyleyen Çetinavcı, isale tünelinin de montajından sonra çalışmaların yüzde 50´sinin biteceğini kaydetti.
Bakım onarım ve yenileme çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar bitmesini öngördüklerini vurgulayan Çetinavcı, ´´Çalışmalar bittiğinde Doğancı Barajı iki ayrı su alma yapısına sahip olacak ve eski yapılar yenileri ile değiştirilmiş olacak. Böyle bir hizmeti de Bursalı vatandaşlarımıza sunduğumuz için son derece mutluyuz´´ dedi.

İncelemede; BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ve DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk´in yanı sıra; BUSKİ Genel Müdür Yardımcıları Güngör Gülenç, Talat Özen, Adem Vural ile Plan Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Necat Yardımcı, İşletmeler 2. Bölge Dairesi Başkanı Orhan Çağlayan, Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Recep Sever, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Halit Karasu ve şube Müdürleri, DSİ 1. Bölge Müdür Yardımcıları Erdinç Kuran ve Şahin Cengiz ile DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı şube müdürleri ve mühendisler de hazır bulundu.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler