Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulMüthiş çevre projesi için İstanbul'da imzalar atıldı

Müthiş çevre projesi için İstanbul’da imzalar atıldı

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme İmza Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşti. Saraçhane belediye binasındaki törene Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İBB Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı-Mevlüt Bulut-Nihat Macit de katıldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın neresinde ne var takip ederek kendileri geliştirerek her hizmet alanında en son teknolojileri kullandıklarını belirterek, “Dünyada ilkleri kullanan bir belediyeyiz. Her alanda başarılıyız ve öncüyüz. Türkiye ve dünyaya model olmanın gururunu yaşamaktayız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımdan sonra en büyük yatırımları çevreye yaptıklarına dikkat çeken Kadir Topbaş, “Yatırım bütçemizin yüzde 21’ini çevre yatırımlarına ayırıyoruz. Yatırımlarımızda çevreye özellikle hassasiyet göstermekteyiz. Bu sadeye İstanbul’un ekolojisi yeniden kendine geliyor. Aktif yeşil alanlarımızı yüzde 100’e yakın arttırdık. 10 milyon ağaç diktik. Duvarlarda bile çiçekler açtırdık” diye konuştu.

Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüme gösterdiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 12 milyar dolarlık bütçesini önümüzdeki yıl yüzde 15’in üzerinde arttırmayı planladıklarını söyledi. İstanbul’da yaptığımız yatırımlar ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkı sunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin dünyanın en modern ve Avrupa’nın en büyük evsel atık yakma ve elektrik üretme tesisi olduğunu söyledi.

Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’da günde 17 bin 500 ton toplanıyor. Bunları toplamak ve bertaraf etmek ayrı bir olay. Geçmişte İstanbul’da vahşi depolama vardı. Kelime kendisi zaten vahşi, 3. Dünya ülkelerinde olduğu gibi. O çöp suyunun toprağı ve çevreyi nasıl kirlettiğini düşünebiliyor musunuz? Göreve geldiğimizde düzenli toplama, ayrıştırma ve çöpten elektrik üretme tesisi kurduk. Ancak düzenli depolama da yapsanız, günlük 17 bin 500 ton çöpün bertaraf edilmesi için gelecekte ciddi alanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bunun için de çok ileri teknolojik düzeyde bir tesis inşası için imza atıyoruz.”

Tesisi 2020’de hizmete almayı planladıklarını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu tesis, günlük 3 bin ton kapasiteli ve çevreye hiçbir şekilde kirlilik vermeyecek, yaktığı çöpten 1,5 milyon kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak. Avrupa yakasının günlük çöpünün yüzde 25’ini burada bertaraf etmiş olacağız. Sera gazlarını ortadan kaldıracak tesisin çatısında güneş panelleri bulunuyor. Bir taraftan çöpü bertaraf ederken elektrik enerjisi üreten ve yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımını ortadan kaldıracak olan müthiş bir çevre projesi. 2 milyar 638 milyon lira maliyetli bu tesis kenti kurtaracak dev bir proje, basit bir iş değil. Dünyada son teknolojiyle yapılan en ileri model olacak bu tesisin arkasının gelmesi gerekiyor. Çünkü İstanbul’un nüfusu ve çöp atığı sürekli artıyor. Bu devasa tesisi kendi bütçemizden yapıyoruz ve işletmesini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız.”

Törende konuşmaların ardından Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı”nın sözleşmesine Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı imza attı.

ÇEVRE DOSTU TESİS…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a Eyüp Kemerburgaz Mevkii’nde günlük 3 bin ton kapasite ile hizmet verecek evsel atık yakma ve enerji üretim tesisi kazandırıyor. Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi ile yerli üretimin de desteklenmesi hedefleniyor. Toplam Maliyet: 2 Milyar 638 Milyon 244 Bin TL

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, 3 bin ton/gün kapasite ile hizmet verecek. Tesiste, saatte 77 MWh güçte elektrik enerjisi üretilecek. Böylece Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine katkı sağlanacak. Tesis, yaklaşık 1 milyon 500 bin kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Tesiste, İstanbul’da oluşan atıkların yüzde 15’i yakma yöntemi ile bertaraf edilecek. Aynı zamanda yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımı engellenecek. Sera gazı emisyonu ve sera etkisi oluşturan fosil kaynaklı yakıtların kullanımı azaltılacak. Avrupa Yakası’nda düzenli depolama sahalarına giden atık miktarı yüzde 25 oranında azalacak.Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi ile yerli üretim desteklenecek. Tesis ile yaklaşık 100 ha’lık depolama alanı tasarrufu sağlanacak. Son teknolojinin kullanılacağı tesiste, emisyon değerleri AB limitlerinin altında olacak.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler