Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleriİstanbulİstanbul'da gürültü kirliliği kontrol altına alınıyor

İstanbul’da gürültü kirliliği kontrol altına alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koruma Müdürlüğü, İstanbul’daki çevresel gürültünün önlenmesi ve kontrolü amacıyla kapsamlı bir ‘Gürültü Eylem Planı’ hazırlık çalışmaları başlattı.

Çalışmalar doğrultusunda İstanbul’da karayolu, havaalanları, raylı sistemler ve endüstri tesislerine ilişkin Stratejik Gürültü Haritaları hazırlandı. Gürültü haritası sonuçlarına göre gürültünün yüksek olduğu noktalar belirlendi. Daha sonra, bu noktalar arasından gürültünün en yüksek olduğu kaynaklara yönelik pilot ölçekli çalışmalar yürütüldü.

Konuyla İlgili kurumların görüşleri alındı ve sessiz asfalt, gürültü bariyeri vb. gürültüyü önleyici eylemler belirlendi. İstanbul’un gürültü haritaları ve gürültü eylem planı çalışmaları ile ilgili bilgilere http://cevrekoruma.ibb.gov.tr/ ve https://www.gurultu.istanbul/ adreslerinden ulaşılabiliyor.

Öte yandan, İstanbul Gürültü Eylem Planı (İSGEP) çalışmalarına yönelik olarak vatandaşların görüş ve önerilerini almak üzere anket hazırlandı. İstanbullular ankete https://www.ibb.istanbul/ adresinden, Beyaz Masa iletişim noktalarından ve pilot bölge seçilmiş olan mahalle muhtarlıklarından ulaşılabiliyor. Anket sonrasında vatandaşın istek ve talepleri de İstanbul Gürültü Eylem Planı (İSGEP) çalışmalarına dahil edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler