Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaBursa Büyükşehir’den Yıldırım Beyazıt’a vefa

Bursa Büyükşehir’den Yıldırım Beyazıt’a vefa

Bursa’ya eserleriyle değer katan ve tarihi mirası gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Türbesi’nde restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Beyazıt Türbesi’nin 6 asır sonra özgün kimliğine kavuşacağını söyledi.

Bursa’da köklü tarihi mirası gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Külliyesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarında incelemelerde bulundu. Bursa’nın kültür ve medeniyet şehri olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Sultanların kurduğu semtlerden oluşan Bursa’da, tüm tarihi bölgeler eserleriyle birlikte ayağa kalktı. Bursa, artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir evrensel değer” dedi.
Başkan Altepe, tarihi mirası geleceğe taşıyan çalışmalarda eksikliklerin tamamlandığını belirterek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan bu restorasyon çalışmalarından biri de Yıldırım Beyazıt’ın türbesi… 4. padişah Yıldırım Beyazıt’ın türbesinin bulunduğu ve 30 yıl öncesine kadar şehrin sınırlarından biri olan bir külliyeydi bu. Külliyenin diğer alanları birer birer elden geçti. Caminin 1855 depreminde yıkılan minarelerinden başlayarak, tüm çevre düzenlemeleri yapıldı. Külliyedeki bu çalışmalardan sonra şu anda da Yıldırım Beyazıt’ın türbesi restore ediliyor” diye konuştu.

610 yıllık eser
Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında röleve uygulamalarının sürdüğünü söyleyen Başkan Altepe, “Tüm tespitler yapılıyor. İç ve dış duvarlar, dış duvarlardaki derzlerin açılması, içerideki tavandan duvarlara kadar buradaki tüm kalem işlerinin ve iç rölevelerinin yapılması ve onaylarıyla birlikte burada restorasyon projesi gerçekleştiriliyor” dedi.
Başkan Altepe, eserin tümüyle restore edildiğini sözlerine ekleyerek, “Tam 610 yıllık güzel bir eser. 1406 yılında yapılmış ve 611. yılında, 6 asır sonra tekrar ilk günkü özgün haline dönüştürülmüş oluyor. Çalışmalar Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılıyor. Şanlı tarihimizde büyük zaferlerle anılan Yıldırım Beyazıt’a vefa borcumuzu da bu sayede yerine getirip, külliyesi ile birlikte türbesine de sahip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.
Türbede devam eden çalışmalar hakkında detaylı bilgiler alan Başkan Altepe, ziyareti sırasında Yıldırım Beyazıt’ın kabri başında dua etti.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler