Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleriİzmir86. İEF kapılarını açıyor

86. İEF kapılarını açıyor

86. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuarın partner ülkesi olan Rusya ve Türkiye’nin birbirinin asla rakibi olmadığını ancak birbirini tamamlayacak büyük imkanlara sahip olduğunu söyledi. Fuarın ana temasının enerji olduğunu vurgulayan Zeybekci, bu sene içerisinde enerji alanında büyük yatırımların olacağını belirtti.
Bu akşam kapılarını açacak olan 86. İEF’in basın toplantısı; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve 26 ülkeden temsilcilerin katılımı ile yapıldı. Rusya Federasyonu’na bu yılki İEF’e katılım göstermeleri için ısrarda bulunduğunu kaydeden Zeybekci, “Kendilerine çok ısrar ettim. ‘Bu seneki tarihi İzmir Fuarı’na Rusya’nın katılmasında büyük bir anlam var’ dedim. Kendileri kısa sürede katılma kararı aldı. Bunun Türkiye’de çok büyük bir karşılık bulduğunu kendileri de fark edeceklerdir. Kendileriyle bu toplantıdan sonra Rusya ile ortak iş forumu düzenleyeceğiz 500 Türk iş adamı 250 Rus iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek. Rusya ve Türkiye arasındaki iş forumu ile İzmir’in canlı ruhunu aramızdaki ikili ilişkilere yansıtacağız. Rusya ve Türkiye birbirinin rakibi asla değil, birbirini tamamlamada ise büyük imkanlara sahip” dedi.

Enerji alanında büyük yatırımlar
İzmir’in 10 bin yıldan bu yana bu coğrafyanın Asya’nın Avrupa’ya; Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:
“İzmir, İpek Yolu’nun denize ilk ulaştığı liman olmuştur. İzmir çok özellikli bir şehirdir. 5 bin civarında ihracatçımız, 13 aktif organize sanayi bölgemiz, iki serbest bölgemiz, iki teknoloji geliştirme bölgemiz İzmir’i ayrı merkez haline getiriyor. Türkiye G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. ülke konumunda. Türkiye fırsatlar ülkesi. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar Türkiye, en çok enerji yatırımının yapılacağı ülke olacaktır. Ulaştırma, haberleşme, savunma, tarım ve inşaat teknolojileri ile fırsatlar ülkesidir. Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini de enerji alanında bu sene itibariyle kullanacağız. Enerji alanında büyük yatırımların bu sene hayata geçirildiğini hep beraber göreceğiz.”

“Enerji, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin temeli”
Rusya Federasyonu ve Türkiye olarak çok yönlü işbirliğini geliştirdiklerini vurgulayan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, “İşbirliğimizi geliştiriyoruz. Biz bununla birlikte ikili, ticari ve ekonomik işbirliğini sürekli geliştiriyoruz. Ticaret hacmi ilk yarısında yüzde 28 oranında arttı. İkili işbirliğinin ana alanlarında da gelişmeler sağlandı. Bu fuar doğrudan diyalog kurmak amacıyla çok iyi bir alandır. İş çevreleri temaslarını geliştirebiliyorlar. Fuarın ana temaları olan enerji ve inovasyon konuları, dünyanın enerji alanında gelişme isteğini yansıtıyor. Enerji, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin temelini oluşturuyor” diye konuştu.
Novak, Putin’in isteği üzere 300’den fazla heyetle İEF’e katıldıklarını belirtti.

“Çıta biraz daha yükseldi”
Geçen sene düzenlenen İEF ile bir sıçrama yaptıklarını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi:
“Bu sene Rusya Federasyonu’nun partner ülke olmasıyla çıta biraz daha yükseldi. Merkezi hükümetimiz, Ekonomi Bakanlığımız, diğer bakanlıklarımız ve İzmir’in dinamikleri ile İEF’e bu sene ayrı bir güç ve destek verdik. Onur konuğu ilimiz de Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Muğla. Ekonomi Bakanlığımızın himayesinde düzenlediğimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TOBB, KOSGEB, EİB, EBSO, İTO, İzmir Ticaret Borsası gibi katılımcılarla, onların destekleriyle Türkiye-Rusya işbirliği ilişkileri başkanları ve üyeleri ile ayrıca ana sponsorlarımız Vestel ve Folkart’a çok teşekkür ediyoruz. 109 yabancı olmak üzere 411 katılımcı ağırlıyoruz. Başta Rusya olmak üzere Vietnam, Kosova, Azerbaycan gibi 26 ülkeden temsilci var. Enerji ana temamız kapsamında yerli ve yabancı güçlü firmalar fuara katılım gösteriyor. İEF, koskoca bir çınardır. Sıradan bir fuar organizasyonu değildir. Atatürk’ün önemli miraslarından biri olarak gerçekleştiriyoruz.”

Türk ve Japon bankaları arasında anlaşma
Konuşmaların ardından Eximbank ve Japonya’daki Nixi bankası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında yatırımcıya yönelik Eximbak’ın Türkiye’deki Japonlara, Nixi bankasının ise Japonya’daki Türklere destek sağlayacağı ifade edildi. İmza töreninden sonra hatıra fotoğrafı çekildi. Protokol, daha sonra Türkiye ve Rusya arasındaki ortak iş forumu toplantısına geçti. Burada, 500 Türk iş adamının ve 250 Rus iş dünyası temsilcileri ile ikili görüşmeler yapılacağı belirtildi.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler