Cumartesi, Nisan 1, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaBursa'da çifte açılış

Bursa’da çifte açılış

Düzenleme çalışmaları Büyükşehir Belediyesi’nce tamamlanan Çarşı Meydanı ile Çiçekçiler Çarşısı, yenilenen yüzüyle hizmet vermeye başladı. Bünyesinde 140 yıllık belediye binasını da barındıran meydan ile Çiçekçiler Çarşısı’nın açılışını esnaflarla birlikte yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın can damarı olan çarşıdaki fiziki alanların büyük ölçüde restore edildiğini vurgulayarak, sıranın çalışma esaslarının düzenlenmesine geldiğini söyledi.

Çarşı Meydanı ile Çiçekçiler Çarşısı’nın açılışı, düzenlenen törenle yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) Başkanı Muhsin Özyıldırım ve Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırgan’ın katıldığı açılışa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açılışta yaptığı konuşmada, sil baştan yenilenen Çarşı Meydanı ile Çiçekçiler Çarşısı’nın hayırlı olmasını diledi. Bursa’nın marka değerine katkı sağlayacak düzenlemelerin toplam 1.2 milyon TL’ye mal olduğunu belirten Başkan Altepe, içerisinde 140 yıllık belediye binası da bulunan geniş bir alanda sürdürülen çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Altepe, konuşmasında, Bursa’nın atar damarının çarşı bölgesi olduğuna değindi. Türkiye’de en çok ziyaret edilen bölgelerin başında Bursa Kapalı Çarşı’nın geldiğini ve çarşının her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Altepe, şehrin marka algısını daha da üst seviyelere çekebilmek için buraya özel önem verdiklerini ifade etti. Göreve gelir gelmez bu yönde çalışmalara başladıklarını ve Tuz Pazarı ile Okçular Çarşısı’nı peşi sıra yenilediklerini söyleyen Başkan Altepe, yaptıkları çalışmalar sonrasında Kayhan Bölgesi’nin tamamen ayağa kaldırıldığını ifade etti. Daha sonra Ulu Cami ile Tahtakale bölgelerine el attıklarını, Cumhuriyet Caddesi’nde sil baştan düzenleme çalışmaları yaptıklarını, Tuz Han, Geyve Han, Eskişehir Han ve Kütahya Han’ın bir biri ardına yeniden işlevsellendirildiğini kaydeden Başkan Altepe, çarşıda restore edilecek son yapılar olan İvazpaşa ile Yorgancılar çarşısındaki çalışmaların ise sürdüğünü hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla koyulan hedefe adım adım ilerlediklerini ve çarşı bölgesinin değerini her geçen gün artırdıklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa ne kadar büyürse büyüsün, şehrin merkezi çarşı, Ulu Cami ve hanlar bölgemizdir. Onun için biz diyoruz ki ‘Çarşı canlanırsa şehir canlanır. Çarşı çökerse, şehir çöker’ Onun için çarşılarımızı canlı tutacağız. Bu yönde adımlarımızı kararlılıkla ve bilinçle atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz” dedi.

Başkan Altepe, konuşmasında, fiziki yenileme çalışmaları tamamlanan çarşıda sıranın çalışma esaslarının düzenlenmesine geldiğini vurguladı. Bu yönde Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği ile tam bir koordinasyon içerisinde çalıştıklarını ve standartların belirlenmesi, belirlenen standartların yönetmelik çerçevesinde ele alınması konusunda müzakereleri sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, “Buradaki esnaf kardeşlerimizin her açıdan örnek olması gerekiyor. Bursa, ahilik anlayışını lafta değil özde yaşaması gereken bir şehir. Günümüz ihtiyaçlarını en kaliteli şekilde karşılayan şehir olmalıyız. Koyacağımız kuralları ne kadar uygularsak, o kadar ileriye gideceğiz. Onun için bu yatırımlar yapılıyor” diye konuştu.

Açılış töreninde söz alan BESOB Başkanı Arif Tak ise, esnaf ve sanatkara hizmetinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Türkiye’nin kıtlık dönemlerinden geldiğini, kibrit kutusunun bile piyasada bulunmadığı zamanları yaşadığını hatırlatan Tak, bugün Bursa’da hangi ilçeye gidilirse gidilsin yağmur gibi Büyükşehir yatırımlarıyla karşılaşıldığını söyledi. Şehirde tarihi ve kültürel miras anlamında tüm eserlerin ayağa kaldırıldığını, her birinin aslına uygun şekilde işlevsellendirildiğini kaydeden Tak, “Çarşılarda ve diğer bölgelerde yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür ediyorum Bunlar hiç de kolay işler değil. Allah size hayırlı uzun ömürler versin. Başarılarınızın devamını diliyorum. 90 bin esnaf ve sanatkar adına, sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

BTÇHB Başkanı Muhsin Özyıldırım da açılış konuşmalarında söz aldı. Yıldırım, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne sağladığı hizmetler ve Bursa’nın tarihi çarşılar konusunda başı çekmesinde oynadığı rol nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırman da yaptığı konuşmada, oda olarak yaptıkları talebi kırmayarak çarşılarını yenileyen Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa’nın güzel bir mekan daha kazanmasının gururunu yaşadıklarını ifade eden Tanırman, “Yazın güneşten, kışın da yağmur ve kardan, sonbaharda eser şiddetli lodostan bizi kurtardınız. Sıcacık mekanlarda rahat bir nefes aldırdınız. Sizlere müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, yenilenen çarşı meydanı ile Çiçekçiler Çarşısı’nı hizmete aldı. Başkan Altepe, işletmecileri tek tek gezerek ‘Hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler