Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleriİstanbulİstanbul'un üst geçitlerine yalıtımlı koruma

İstanbul’un üst geçitlerine yalıtımlı koruma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla üst geçitlerde yeni ve bir yalıtım sistemi uygulaması başlattı. Üst geçit bakım, onarım ve yenileme çalışmaları hızla devam eden İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri, uyguladıkları yeni yalıtım sistemiyle paslanmaz, daha dayanıklı ve konforlu yaya alanları oluşturuyor.

Uygulanan yalıtımla çelik yüzeyin su alması ve havayla temas etmesi engellenerek paslanmasının ve yürüme alanının yıpranmasının önüne geçilmiş olacak. Ekonomik ömrü uzayan üstgeçitler sayesinde, her sene yapılan boya ve yıpranmanın getirdiği bakım maliyetlerinde de ciddi bir tasarruf sağlanacak.

Bu kapsamda Ataşehir Yenisahra Üst Geçidi’ni tamamen yenileyen İBB ekipleri, üst geçit zemininde su birikintisi oluşmaması için lokal zemin bozulmalarını düzeltti. Sorunlu bölgeler kırılarak, bu bölgelere kotlu şap atıldı. Üst geçit üzerinde temizliğinin daha rahat olması için sökülüp takılabilen ızgaralar konularak, geçit üzerinde boydan boya su kanalı yapıldı. Yüksek kaymazlık standartlarına uygun seramik montajı ile birlikte boyuna ve enine 2 metre arayla genleşme derzi yapıldı.

Öte yandan, çalışmalar kapsamında çelik köprü üstünde zamanla oluşan paslanmalar temizlendi. Köprünün yeniden paslanmasına engel olmak için yürüyüş yoluna ve merdivenlere 4 katlı yalıtım uygulaması yapıldı. İlk kez bu üst geçit üzerinde gerçekleştirilen yalıtımla çelik üst geçidin dış etkenlerden etkilenmesi engellendi. Köprünün daha sağlam ve dayanıklı olması sağlandı.

İstanbul genelindeki tüm çelik üst geçitlerde yapılması planlanan yalıtım sistemi ile üst geçitlerin paslanması ve esnemesi engellenmiş olacak. Çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüten İBB ekipleri, alt ve üst geçitlerin güvenle kullanılan ve bakımlı görünümüyle göze daha hoş hoş gelen mekanlar olmasını hedefliyor.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler