Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkaraAnkara'da suyun hikayesi anlatılıyor

Ankara’da suyun hikayesi anlatılıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin halka temiz su sağlama, kent merkezi ve çevre ilçelerin atık su altyapısının yapılması gibi çok önemli görev ve sorumluluklarını yerine getiren kuruluşu ASKİ Genel Müdürlüğü’nün çadırında festival ziyaretçileri, musluğu çevirerek kolayca ulaşılan içme suyunun nasıl temiz ve sağlıklı su haline getirilişinin hikayesini uygulamalı tanıtımlarla öğreniyor.

 

ANKARA’DA 4 YERDE NASA ARITMA YÖNTEMİ

Festival ziyaretçileri, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 3 ilçede kurduğu, astronotların aylarca süren uzay yolculuklarında içme suyu elde edebilmeleri için NASA tarafından geliştirilen “Membran Arıtma Sistemi”nin (Ters Ozmos) demosunu da ASKİ çadırında görebiliyor.

ASKİ yetkililerinin verdiği bilgiye göre;  Beypazarı Arıtma Tesisi’nde ilçe merkezinin tamamının, Polatlı Yüzükbaşı Arıtma Tesisi’nde ilçe merkezi ve 5 köyün, Bala’da Karadalak Arıtma Tesisi’nde Bala merkez ve 15 köyün, Bala Kesikköprü Tepeköy Arıtma Tesisi’nde de 18 köyün temiz içme suyu temininde “Membran Arıtma Sistemi”ni kullanıyor.

“Membran Arıtma Sistemi”nde; barajlardan veya kuyulardan çıkarılan ham su, yüksek basınçlı pompalarla 0.1 mikron deliklere sahip beyaz “membran kılıfları”ndan geçiriliyor ve insanlar için yararlı olan moleküller temiz su tankına toplanırken, zararlı olan moleküller de tahliye ediliyor. İşlemde son olarak da temiz su klorlanarak şebekeye dağılımı sağlanıyor.

ASKİ ayrıca, merkezden 11 ekiple takibini yaptığı Ankara genelinde 981 su deposunda klorlama işlemi yaparak, suyu mikroptan ve bakteriden arındırıyor. ASKİ, elektriğe ulaşılamayan yerlerde de güneş enerjisinden sağladığı elektrikle klorlama işlemini yapıyor. “Ters Ozmos” sistemi olarak da adlandırılan su arıtma teknolojisinde her türlü suyun arıtılmasında gelinen en son nokta olarak değerlendiriliyor.

UZAK KÖYLERE, 104 PAKET İÇME SUYU ARITMA TESİSİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, merkezden uzak mahallelere de 104 adet paket içme suyu arıtma tesisi kurdu. Paket içme suyu arıtma sisteminde ise temiz suya ulaşmanın bir diğer yolu olan “Kumlama” yöntemi kullanılıyor.

ASKİ’nin İvedik Arıtma Tesisi’nde de Ankaralılar “betonarme” (konvansiyonel) denilen, “durulama, kumlama, bekletme” yöntemi ile temiz ve sağlıklı suya ulaşıyor.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler