Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulYıldız Hamidiye Camisi yeniden ibadete açıldı

Yıldız Hamidiye Camisi yeniden ibadete açıldı

Restore edilen Yıldız Hamidiye Camisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcıları, bazı bakanlar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan caminin çıkışında vatandaşlarla selamlaştı.

cami2

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ecdadımızın Haçlı Seferleri’nden beri devam eden mücadelenin kahraman neferleri olma şerefine nail olduklarını belirterek, Bugün de ülkemize ve milletimize saldıranlar, öncelikle dikkat edin, mabetlerimizi hedef alıyorlar” dedi.

“Ezanları susturmadan, bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özellikle bu mekanlarımızı hedef alıyorlar” ifadesini kullanan Erdoğan, inşasının üzerinden 132 yıl geçtikten sonra restore edilen Yıldız Hamidiye Camisi’nin ülkeye ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diledi.

Caminin banisi Sultan Abdülhamid Han’ı rahmetle andığını dile getiren Erdoğan, Osmanlı, Selçuklu ve Endülüs mimarisinin özelliklerini bünyesinde toplayan caminin, kendine has güzellikleriyle İstanbul için müstesna bir eser olduğunun altını çizdi.

Yıldız Hamidiye Camisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından yapılan dualarla ibadete açıldı. Erdoğan, Cuma Namazı sonrasında camiyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Yıldız Hamidiye Camisi’nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi için toplam 27 milyon lira harcandı.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler