Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkaraBüyük Ankara Festivali'ne muhteşem açılış

Büyük Ankara Festivali’ne muhteşem açılış

Başkentlilerin büyük bir özlemle beklediği, “7.Uluslararası Büyük Ankara Festivali”, 3 yıllık aranın ardından, muhteşem programlar ve etkinliklerle Ankaralılara kapılarını açtı.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında (eski Hipodrom) düzenlenen “Uluslararası Büyük Ankara Festivali”, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, iki farklı noktada yaptığı açılış konuşmaları ve festival alanında gerçekleştirdiği kortej yürüyüşüyle başladı.

Kortejin önünde kurdele keserek festivalin resmi açılışını yapan Başkan Gökçek’e açılışta; milletvekilleri, eşi Nevin Gökçek, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, sivil toplum temsilcileri, yabancı ülkelerden gelen gösteri grupları ile festival boyunca çocukları eğlendirecek olan Garfield gibi çizgi film karakterleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Gökçek, tören öncesinde yaptığı konuşmada, Ankaralılara iyi eğlenceler dilerken, “3 yıl aradan sonra Büyük Ankara Festivali’ni hizmetinize açıyoruz. Ülkemiz artık normalleşmiştir. Ülkenin morale ihtiyacı vardır. Birlikte morali bulacağız inşallah” dedi.

-“ANKARALILARA NE YAPSAK, BORCUMUZU ÖDEYEMEYİZ”

Başkan Gökçek, kortej yürüyüşünün ardından, Emre Aydın ve Işın Karaca’nın konser vereceği Büyük Sahne’de alanı dolduran onbinlerce Başkentliyi selamlayarak, kısa bir konuşma daha yaptı.

Türkiye’nin yaşadığı olağanüstü dönemler nedeniyle festivale ara verdiklerini ifade eden Başkan Gökçek,  “Bu olağanüstü dönemler, geleneksel hale getirdiğimiz festivali, bize 3 yıldır yaptırmadı. Ama 3 yıl aradan sonra şimdi yine bir aradayız.  İnşallah en güzel şekilde eğleneceksiniz, dinleneceksiniz” diye konuştu.

Ankaralıların pek çoğunun tatile gittiğini, ancak gidemeyenlerin de eğlenme hakkı olduğunu belirten Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

İşte onun için buradayız. Festivalimize ‘hoş geldiniz’ Festival alanımızda bir çok hediyeler dağıtılıyor. Küçük yavrularımızın rahatlıkla oynayacağı yüzlerce oyuncak var. Bu arada yapılan ufak yarışmalar sonunda mutlaka size hediyeler dağıtılacak. Zannediyorum sadece bugün değil, bundan sonra da buraya her gün gelmeye devam edeceksiniz. Biz Ankaralılara ne yapsak, borcumuzu ödeyemeyiz. Onun için hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyor, sizi eğlenceyle baş başa bırakıyorum.” 

-“KAFALAR” SÜRPRİZİ

Başkan Gökçek’in konuşmasının ardından, Youtube fenomenleri “Kafalar” grubu sahneye çıktı. “Kafalar”, Ankara’ya il kez geldiklerini belirterek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibine, misafirperverlikleri nedeniyle teşekkür ettiler.

-GÖKÇEK, VATANDAŞLARLA HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Bu arada, festival alanının her köşesinde farklı etkinlikler sürerken, Başkan Gökçek de bu etkinliklere katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.

Başkan Gökçek, festival açılışının ardından “7. Uluslararası Büyük Ankara Festivali” yazılı panonun önünde vatandaşlarla bankta oturarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Gökçek ile fotoğraf çektirmek için ise vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Başkan Gökçek, çocuklara da boyama kitabı, rüzgar gülü ve yelpazeler hediye etti. 

-EMRE AYDIN VE IŞIN KARACA’DAN MUHTEŞEM KONSERİ

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın yaptığı festival konserlerinin açılış gününde ilk konseri, ünlü sanatçı  Emre Aydın verdi. Konser alanını hınca hınç dolduran, her yaştan onbinlerce Başkentli, Emre Aydın’ın birbirinden güzel hareketli şarkılarının yanı sıra 90’lı yıllara damga vurmuş şarkıları seslendirmesiyle coştu.

Emre Aydın, yaptığı konuşmada da “Bu akşam burada sahne almamıza sebep olan herkese teşekkür ederiz. Başta Sayın Belediye Başkanımız Melih Gökçek olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkürler” dedi.

            Aydın’ın ardından, ünlü sanatçı Işın Karaca sahne aldı. Karaca, çok sevilen şarkılarının yanı sıra eski pop müzik parçalarını da seslendirdi.

Konser alanını hınca hınç dolduran Başkentliler, Karaca’ya büyük ilgi gösterip, alkış yağmuruna tuttu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Işın Karaca ile Emre Aydın’a, konserlerinin sonunda çiçek takdim etti. 

-BÜYÜKŞEHİR STANTLARI DOLUP TAŞIYOR

Festival alanının her bir köşesinde ise ayrı bir etkinlikle ziyaretçiler karşılanıyor. Alanda, gün boyunca sergiler, mini konserler, şiir dinletileri, tiyatro, dans ve folklor gösterileri düzenleniyor. Dev çadırlarda Büyükşehir Belediyesi’nin, Halk Ekmek’ten ASKİ’ye, İtfaiye’den Fen İşleri’ne, EGO’dan Sosyal Hizmetlere kadar pek çok birimi, özellikle çocuklara yönelik sürpriz ve ilgi çekici sunumlarıyla, her yaş grubu ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı’nın standında da minikler traktör yarışına katılıyor. Büyükler ise kırsal kültüre yönelik etkinlikleri izleyip, doğal ürünlerden alışveriş yapıyor.

Festivalin en mutlu konukları çocuklar, bu yıl da ilk günden eğlencenin tadını doyasıya çıkarıyor. Festival alanının her bir köşesinde çocuklar için ayrı bir aktivite ayrı bir sürpriz yer alıyor. Animasyon grupları ve palyaço ekipleri ise gün boyu değişik etkinliklerle, çocuklara keyifli dakikalar yaşatıyor.

Festival alanında gençler için de eğlenceli, aksiyonlu, heyecanlı gösteriler yer alıyor. Uluslararası dans toplulukları ve onlarca gösteri grubu, festival alanına girişte Ankaralıları karşılıyor.

Başkentliler, sıcak yaz akşamlarında 9 gün boyunca gündüzü ayrı gecesi ayrı, dopdolu eğlenceli aktivitelerle zaman geçirecek. Birbirinden ünlü 23 sanatçının vereceği konserlerle de gece geç saatlere kadar tatil yörelerindeki gibi eğlenceli yaz geceleri geçirecek.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler