Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkaraAnkara'dan örnek bir proje daha

Ankara’dan örnek bir proje daha

Ankara Büyükşehir Belediyesi, spor tesislerinde “yeşil enerji”kullanımını yaygınlaştıracak. Proje, ilk olarak Eylül ayında Çayyolu’nda yapımına başlanacak “Okçuluk Spor Tesisi”nde uygulanacak. Büyükşehir, yenilenebilir enerji kaynaklarına örnek olacak “Spor Tesislerinde Yeşil Enerjinin Kullanımı ve Yaygınlaştırılması Projesi”ni, Avrupa Birliği’nden aldığı hibeyle uygulayacak.

Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan proje, ilk olarak bu yılın Eylül ayında Çayyolu Metro durağı yakınında, Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği 10 bin metrekarelik bir alanda yapımına başlanıp, 2019 yılında tamamlanması planlanan “Okçuluk Spor Tesisi”nde uygulanacak.

İki ana temelden oluşan proje kapsamında, öncelikle güneş enerjisi kullanılarak enerji üretimi gerçekleştirilecek, aynı zamanda da enerjinin daha verimli şekilde kullanılması sağlanmış olacak.

“PROJE, BİR ÇOK MERKEZE ÖRNEK OLACAK”  

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri,  Hazine Müsteşarlığı’nın, “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi” hibe programı kapsamında, Projeler Dairesi Başkanlığı’nca hazırlanan, “Spor Tesislerinde Yeşil Enerjinin Kullanımı ve Yaygınlaştırılması Projesi”nin kabul gördüğünü belirterek, alınan hibeyle gerçekleştirilecek projenin, diğer birçok merkeze de örnek olacağını söyledi.

“ÜRETİLEN ENERJİ, HER AŞAMADA TAKİP EDİLECEK”

Yetkililer, Ankara Okçuluk Kulübü’nün, projenin partneri olduğunu, Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Enerji Şube Müdürlüğü’nün de projeye katkı sağlayacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

“ Proje kapsamında, tesis, kendi enerjisini üretecek ve üretilen enerjiyi de verimli şekilde kullanacak. Güneş enerji santrali, tesisin çatısı üzerine kurularak, yaklaşık 181 bin kilovatsaat elektrik enerjisi üretilebilecek. Bununla birlikte enerji takip sistemi ve verimlilik sistemiyle, tesise ait elektrik, su, jeneratör, karbondioksit gibi veriler takip edilecek.”

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler