Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaDSÖ’de gündem Bursa

DSÖ’de gündem Bursa

Avrupa Bölge Ofisi, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı işbirliği tarafından düzenlenen ‘DSÖ 6. Çevre ve Sağlık Bakanları Konferansı’na katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, şehirdeki çevre ve sosyal alandaki çalışmaları ve yatırımları anlattı.
Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava şehrinde 13-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansa DSÖ Avrupa Bölge Ofisi daveti üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi, Edirne Belediyesi ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği temsilcileri katıldı. Konferansın ilk gününde Ostrava Belediyesi’nde gerçekleştirilen ‘Avrupa Şehirlerinde ve Bölgelerinde Çevresel ve Sosyal Dayanıklılığı Artırmak’ konulu panelde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, çevre ve sosyal dayanıklılığının artırılması için liderlerin ve toplumların birlikte hareket etmesinin şart olduğunu vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda ilk olarak kurumsal yapıyı dizayn ettiğine dikkati çeken Karlık, sosyal ihtiyaçlar için Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ve tarımsal ve kırsal bölgelerin ihtiyaçları için Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı’nın kurulduğunun altını çizdi. Vatandaşların taleplerine daha hızlı çözüm üretebilmek adına Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü’nün de oluşturulduğunu anlatan Karlık, ‘Böylece en küçük bir mahalledeki sıkıntı ya da ihtiyaç bile hızlıca belediyemize ulaşıyor ve çözümü için çalışma başlatılıyor’ diye konuştu.

Kurumsallaşmanın önemi
Kentte madde bağımlılığı ile mücadele için Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Gençlik ve Aile Danışma Merkezi’nin (GADEM) oluşturulduğuna dikkati çeken Karlık, her alanda kurumsallaşarak hizmet vermenin çözüme ulaşmada daha etkili olduğunu söyledi.
Dünyanın en önemli meselelerinden biri olan iklim değişikliğinin sebep olabileceği sorunlara çözüm üretebilmek için Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlandığını da anlatan Başkanvekili Karlık, belediyedeki tüm birimlerin halkın ve şehrin ihtiyaçlarına ilk elden çözüm üretebilecek şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Karlık ayrıca, yerel yönetimler ile vatandaşlar arasında işbirliği ve koordinasyonun Kent Konseyleri ile daha da kolay ve etkili hale geldiğini de sözlerine ekledi.
Panele ayrıca Çek Cumhuriyeti’nden Ostrava Belediye Başkanı, İtalya’dan Udine Belediye Başkanı, Çek Cumhuriyetinden Moravian – Silesian Bölgesi Valisi, İtalya Veneto Bölgesi Epidemiyoloji Merkezi Direktörü, Norveç Ostfold İl Meclisi Halk Sağlığı Birimi Başkanı, Belçika’dan Flanders Çevre Ekibi, Sağlık ve Bakım Ajansı Başkanı ve Çek Cumhuriyeti Sağlıklı Şehirler Koordinatörü de katıldı.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler