Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalyaAntalya Mavi Bayrak rekortmeni

Antalya Mavi Bayrak rekortmeni

Büyükşehir Belediyesi Konyaatlı Plajları “Deniz suyunun temizliği, donanım ve hizmetler, çevre yönetimi ve çevre eğitimi konularında ‘Mavi Bayrak Kriterleri’ne göstermiş olduğu uygunluktan dolayı 2017 yılı için uluslararası Mavi Bayrak ödülünü’ almaya hak kazandı. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)  ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından ödüllendirilen Antalya Mavi Bayrak konusunda adeta rekor kırdı. Mavi Bayrak ile ilgili Konyaaltı Sahili 10 numaralı plaj ünitesinde tören düzenlendi.
Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  TURÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, bürokratlar, belediye meclis üyeleri ve işletme sahipleri katıldı. Konyaaltı Plajı’nın Antalya’nın en önemli değeri en önemli kıymeti olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Plajı’nda halka en iyi şekilde hizmet verebilmek için Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda her türlü gayreti ortaya koyduklarını ifade etti.
VATANDAŞ HİZMETLERDEN MEMNUN
Başkan Türel şöyle konuştu, “Bu yıl Konyaaltı Sahili’nde, plajlarında halkımızın memnuniyeti fevkalade yüksek derecede. Halkımızın bu yüksek memnuniyeti, takdiri bazı çevreleri belki biraz rahatsız edebiliyor. Bizim çalışmalarımızı itibarsızlaştırmaya çalışan bir kesim her zaman mevcut. Onlar burada çok farklı söylemler geliştiriyor” dedi.
MAVİ BAYRAKLARA SAHİP ÇIKAMADILAR
2009 senesinde görevden ayrıldığında Konyaaltı Sahili’ni Mavi Bayraklı olarak bıraktığını hatırlatan Başkan Türel, “2014 senesinde yeniden göreve geldiğimde Konyaaltı Sahili’nin maalesef  Mavi Bayrakları uçup gitmiş. Yani yerinde yeller esiyor. Tabi bir taraftan Konyaaltı Sahilini konuşacaksınız. Bazı iddialarda bulunacaksınız. Ondan sonra bizim 2009’dan  sonra  bıraktığımız Mavi Bayraklara bile sahip çıkamayacaksınız. Sonra Konyaaltı’nda hizmet diye hamaset yapacaksınız. Tabi ben Mavi Bayraklı bıraktığım Konyaaltı Plajı’nı Mavi Bayraksız bulunca çok üzüldüm” diye konuştu.
ÇOK CİDDİ ÇALIŞMA BAŞLATTIK
2014 yılında göreve yeniden geldikten hemen sonra Konyaaltı’nın yeniden Mavi Bayraklı hale gelmesi için çok ciddi bir talimat verdiğini ve çalışmalara başladıklarını ifade eden Türel, “Biliyorsunuz Mavi Bayrak Dünya Uluslararası Çevre eğitim Vakfı tarafından dünyada uygun görülüyor. Türkiye’de de TÜRÇEV  bunun koordinasyonunu yürütüyor. Her Mavi Bayrak macerası her sene ocak ayında yeniden başlıyor. Biz göreve başladığımızda Mayıs ayıydı ve müracaat dönemi geçmişti ama bir dahaki sene için mutlaka bu konuda gerekeni yapmamız için arkadaşlarımıza talimatta bulunmuştum. Ve arkadaşlarımız Konyaaltı Sahili’nde bütün gerekli düzenlemeleri yaptı. Mavi Bayrak temiz, sağlıklı denizi ifade ediyor. Ama tek başına temiz deniz de Mavi Bayrak almanıza yetmiyor. Mavi Bayrak için güvenli plaj ortamının sağlanması da gerekiyor. Biz bu konuda bütün tedbirleri aldık. Konyaaltı Sahilimizi cankurtaranlarla donattık. Gerekli donanımları sağladık. Yapmış olduğumuz müracaat kapsamında Konyaaltı Sahili’nin Antalya’nın başka plajları ile birlikte yeniden bayrak alabilme imkanına kavuşturduk. Bu noktada gerçekten çok hassas bir çalışma gösteren TÜRÇEV’e çok teşekkür ediyorum. Bütün eksiklerimizi hep tamamladığımızı onlar da gördüler. Bugün Konyaaltı 8 plajı ile birlikte yeniden bayraklanıyor. Bu tabi Antalya için çok önemli bir uluslararası prestij” diye konuştu.
12 MAVİ BAYRAK YENİDEN GÖNDERDE
Dünyada en çok mavi bayrağı olan ülkenin İspanya’dan sonra Türkiye olduğunu belirten Menderes Türel, “. Türkiye’de 454 Mavi Bayraklı plajımız var. 22 marinamız var. Yaklaşık 13 yat limanı olmak üzere Türkiye’deki Mavi Bayrak sayısının neredeyse yarısına yakını Antalya’da. Antalya’da 5’i yat limanı, 5’i marina olmak üzere 210 mavi bayrağımız var. Bugün de 12 tane Antalya’daki Mavi Bayrak sayısına katkı sağlamış bulunuyoruz. 8’i bunun Konyaaltı Plajı’nda. Bir tanesi Büyükşehir Belediyesi olarak Lara’da açmış olduğumuz sosyal tesislerimizde. Orası da güzel bir plaj ünitesi olarak şehrin doğu kesimine hizmet verecek şekilde Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlendi. Bir diğeri Sarısu Plajımızda, bir diğeri Beldibi, bir diğeri de Sarısu Kadınlar Plajı’nda toplamda 12 adet bugün mavi bayrağı inşallah göndere çekiyoruz. Sarısu ve Lara’daki Mavi Bayrakları Antalya ilk kez elde ediyor. Antalya’da biz görevi bıraktığımızda buralarda Mavi Bayraklar dalgalanmaktaydı. Biz göreve geldiğimizde maalesef Antalya’nın birçok değerini kaybettiğimiz gibi Konyaaltı’nda da Mavi Bayrakları kaybetmiştik. Şimdi yeniden kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ve böylelikle Konyaaltı’mızın pırlanta gerdanlık dediğimiz adına yakışır taçlandırmasını bugün Mavi Bayraklarla sağlayacağız. Antalyalılara hayırlı uğurlu olsun.”
DENİZLERİN KİRLENMESİNİ ÖNLEYECEĞİZ
“Biz özellikle çevreye önem veren bir belediye olarak bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. İşte Mavi Bayrak bunun en büyük  en teşvik eden ödülüdür” diyen Türel, kaybedilen Mavi Bayrakların bugün yeniden kazandırıldığını söyledi. Türel, “Biliyorsunuz özellikle Antalya’da yatların atıklarının bertarafı konusu ciddi bir sıkıntıdır. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak çok önemli iki tesis kurduk. Basınımız maalesef bunların hiç farkında olmuyor. Belki biz de çok anlatmaya fırsat bulamıyoruz. Birisi Adrasan’da biriside balıkçılar barınağında olmak üzere iki tane katı atıkları yani teknelerin atıklarını alabileceğimiz bir tesis oluşturduk. Böylelikle tekneler Antalya’da atıklarını denize boşaltmayacaklar. Bu atıklarını Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı tesislerde denizin kirletilmesi konusunda gereken önlemleri almış olacağız. Buda bence çok önemli. Bununla ilgili Çevre Bakanlığı ile son bürokratik imzalar bekleniyor. Belki bayramdan önce belki bayramdan sonra bu tesislerimiz yatların katı atıklarının alınacağı tesislerimiz ve denizle kirlenmeden buluşturulacağı tesislerimizde hizmete girmiş olacak. Bu atmış olduğumuz çevreye yönelik adımların gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sosyal medyada da ifade ettim. Antalya artık öyle bir şehir haline geldi ki plajlarında Mavi Bayrak dalgalan, yatların katı atıklarının denize  atılmadığı ve tesislerimizde alınmak üzere denizin kirlenmesinin önlendiği hatta çöpünden elektrik elde eden dünyanın en  modern en çağdaş en büyük  tesislerinin bulunduğu  bir noktaya geldi Antalya. Bu tesislerin hangi birisi ile daha önce Antalya’da tanışmıştık. Bunu da halkımızın takdirine kamuoyumuzun takdirine bırakıyorum” diye konuştu.
MAVİ BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ
Mavi Bayrak Töreni sonrasında Başkan Menderes Türel, Konyaaltı 10 numaralı plaj işletme sahipleri Taci Karapınar ve Halim Şen’e belgelerini verdi. Daha sonra mavi bayrağı göndere çekti. Ardından Türkiye Flyboard Şampiyonu olarak Antalya’ya gurur yaşatan Uğur Piro’da denizde kısa bir gösteri yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e Türk bayrağı verdi.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler