Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalyaDemre’nin çehresi değişiyor

Demre’nin çehresi değişiyor

Noel Baba Kilisesi ile dünyanın en önemli turizm merkezlerinden Demre’ye Avrupai bir meydan düzenlemesi kazandırmak üzere kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, Demre Meydan Düzenlemesi Projesi’nde sona yaklaştı. Zemin kaplamalarının neredeyse tamamlandığı projede havuz imalatları ve peyzaj düzenlemeleri yapılıyor. Hummalı çalışmanın devam ettiği proje ile Noel Baba Meydanı, Müze Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı, daha yeşil, daha modern ve daha bütüncül bir görünüme kavuşacak. Çalışmalarda mevcut tarihi doku korunarak, Demre’ye yakışan bir düzenleme gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü Noel Baba Kilisesi’nin önünde, kilisenin ihtişamını daha da öne çıkaracak sade bir meydan düzenlemesi yapılıyor.
ENGELLİ VE ÇEVRE DOSTU
İlçe turizmine büyük katkı sağlayacak proje ile Demre’de kent mobilyaları, gölgelikli dinlenme alanları ve peyzajı ile engelli dostu bir kent meydanı planlandı. Aynı zamanda görsel kirlilik yaratan unsurlar ortadan kaldırılırken yeşil doku korunarak çevre dostu bir meydan hazırlandı. Noel Baba Meydanı, Müze Caddesi, Cumhuriyet Meydanı’nı kapsayan 14 bin metrekarelik meydan ve bağlantı yolları da proje kapsamında yenileniyor.
5 MİLYONA MAL OLACAK
Cumhuriyet Meydanı ve Belediye önü de proje kapsamında yeniden düzenlendi. Atatürk heykeli önündeki meydan genişletilerek daha büyük bir tören alanı oluşturuldu. Pergoleler ve kademeli ahşap tribünler konularak, vatandaşların meydanı kullanması sağlanacak. Belediye önündeki çay bahçesi korunurken, meydanda bir de havuz olacak. Yaklaşık 5 milyon TL harcanarak tamamlanan proje ile Demre, yeni görüntüsüyle bir cazibe merkezi haline gelecek.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler