Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkaraKutsal Emanetler Sergisi'ne büyük ilgi

Kutsal Emanetler Sergisi’ne büyük ilgi

Dünyanın en büyük el yazması Kur’an-ı Kerim’inin de yer aldığı sergiyi, şu ana kadar yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınpark’ta düzenlenen etkinliklerle, 11 ayın sultanı ramazanın en anlamlı günleri yaşanıyor. Binlerce vatandaş, özellikle iftar sonrasında “Osmanlı Dönemi Kabe-i Şerif, Medine-i Münevvere Örtüleri” ve tezhip sanatı eserlerinin bulunduğu sergileri ziyaret ediyor.

Tarihi ve manevi öneme sahip eserleri yakından inceleyen binlerce vatandaş, sergide duygusal anlar yaşıyor. Sergide dünyanın en büyük el yazması Kur’an-ı Kerim’ini yakından inceleyen Başkentliler, bir yandan da dua ediyor. Eserlerle ilgili bilgi edinen vatandaşlar, bu bilgileri çocuklarına da anlatıyor.

Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanan ve 3. Selim, 2. Mahmut, Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz, Sultan Abdülhamit ve Sultan Mehmet  Reşat’ın yaptırdığı Osmanlı dönemi Kabe kapısı örtüleri ile Medine-i Münevvere örtülerinin yer aldığı serginin, daha önce 21Haziran’a kadar açık kalacağının açıklanmasına karşın, halkın yoğun talebi üzerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talimatlarıyla, Ramazan Bayramı sonuna kadar açık kalmasına karar verildi.

-SERGİYİ GEZEN, BİR DAHA GEZİYOR…

Böyle bir sergiyi ilk defa gördüklerini belirten ziyaretçiler, emeği geçenlere çok teşekkür ediyor. Sergiyi çok beğendiğini belirten Ramazan Gürlevik,  bu tarz bir sergiyi ilk defa gördüğünü kaydetti.  Gürlevik, “Dolu dolu, anlamlı, mübarek bir sergi… Emeği geçenlerden Allah razı olsun” derken, İbrahim Yüce de sergiyi daha önce kendisinin gezdiğini, sonra da ailesiyle geldiğini belirterek, “Çok güzel bir sergi, hazırlayanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Talat Korkmaz adlı vatandaş da daha önce böyle bir sergiye tanık olmadığını belirterek, “Çok güzel bir ortam, duygusal bir atmosfer” diye konuştu.

“Şimdiye kadar bu eserler neredeydi, nerede saklanmış, nasıl korunmuş” sorusunu soran Müjgan Alkan, “Gitmedim ama Allah nasip ederse Kabe’yi de görmek istiyorum. Sergiyi çok beğendim, çok hoşuma gitti” dedi. Kadir Çiftçi adlı vatandaş ise “Bu mübarek ayımızda çok güzel bir sergi” diye konuştu. Dilara Doğruöz Çiftçi de “Başka yerde görme imkanımız yoktu bu eserleri… Bizim için iyi bir fırsat oldu, muhteşem” diyerek görüşlerini dile getirip, serginin hazırlanmasını Sağlayan başkan Gökçek’e teşekkür ettiler.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler