Salı, Eylül 26, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleriİstanbul‘Kaşifist’ projesi ile gezdik, gördük, bilinçlendik...

‘Kaşifist’ projesi ile gezdik, gördük, bilinçlendik…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren KKM Çocuk Kulübü, 2017 yılında hayata geçirdiği ‘Kaşifist’ projesi ile ‘Tarih gezileri’ ve ‘Geri dönüşüm’ etkinlikleri düzenledi.

Tarih Gezileri

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardan belirlenen öğrenci gruplarıyla gerçekleştirdiğimiz gezilerimizde, öğrencilerimizi sabah saatlerinde araçlarımızla okullarından aldık. Bu yılki programımız çerçevesinde Sultanahmet Meydanı’nda başlayan gezimiz; Tapu Kadastro Binası, Sultanahmet Medreseleri, İbrahim Paşa Sarayı, Alman Çeşmesi, Dikilitaş, Örme Sütun ve Yılanlı Sütun’un ziyaret edilmesinin hemen ardından Sultanahmet Camii’sinin ziyareti ve tanıtımı ile devam etti.

Sonrasında muhteşem güzelliği ile Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret eden öğrenciler gezilerini, 15 yüzyıllık bir tarihi duvarlarında barındıran Ayasofya Müzesi ile tamamladılar. Tüm organizasyon rehberimizin katılımı ile gerçekleşti. Yani öğrencilerimiz hem gezdi, hem de gezip eğlenirken tarihlerini öğrendi.

Gezi başlamadan hemen önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim Çadırı’nı ziyaret eden öğrenciler, şehirde verilen hizmetlerle ilgili detaylı bilgi aldılar.

Tüm bu koşuşturmacanın ardından programımızı 1453 Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde sonlandırarak öğrencilerimize güzel yemekler ikram ettik ve bu organizasyonu 24 okulla gerçekleştirdik.

Geri Dönüşüm Etkinliği

İlk ve orta dereceli okullara yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda öncelikli amacımız, çocuklarımızın yaratıcılığını geliştirmek ve onlara geri dönüşüm bilincini aşılamaktı.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen çevre kirliliğini önleme konusunda çok büyük bir öneme sahip olan geri dönüşüm, yetenekli öğretmenlerimiz tarafından öğrencilere güzel bir örnek ile anlatıldı. Atık malzemelerden kendi kalem kutularını yapan öğrenciler, her atığın çöp olmadığını idrak ettikleri gibi etkinlik sırasında uçaktan tutun da tarihi Galata Kulesi’ne kadar farklı farklı kalem kutu tasarımları gerçekleştirdiler.

Okullarından araçlarımızla aldığımız öğrencilerimiz etkinlik sonunda kurumumuzu gezerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi sahibi oldular. 16 okulu ağırlayarak gerçekleştirdiğimiz tüm bu eğlenceli anların sonunda çocuklarımıza ikramda bulunduk ve yine okullarına ulaşımlarını sağladık.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler