Cumartesi, Nisan 1, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaDünya pazarlarına özel üretim

Dünya pazarlarına özel üretim

Sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere alım garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, verimli Yenişehir ovasında daha kaliteli üretilecek ürünlerin artık doğrudan dünya pazarlarına satılacağını böylelikle çiftçinin yüzünün daha da güleceğini söyledi.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere fide, fidan, yem bitkisi tohumu, hayvan barınakları ve koyun desteklerinin yanı sıra ürün toplama merkezleri, süt tesisi, biber kurutma tesisi gibi yatırımlara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ürünlerin pazarlanması noktasında da önemli bir aktör haline gelmeye başladı. Dünya pazarlarında yer bulabilecek kalitede olmasına rağmen, iç piyasada fiyatı oldukça düşen ürünlerin hak ettiği değeri bulması amacıyla Tarım A.Ş. aracılığıyla ihracata yönelen Büyükşehir Belediyesi, dünya pazarlarını tarayarak ne tür ürünler istendiğini tespit etti. Bu tespitler doğrultusunda dünya pazarlarına yönelik üretimin startı da Yenişehir ilçesinde verildi. Geçtiğimiz yıl Tarım A.Ş. tarafından Hollanda’ya ihraç edilen 8 çeşitten 15 ton biberin yetiştirildiği Yenişehir’de biber üreticilerine dünya pazarlarının talep ettiği biber fideleri dağıtıldı.

Üreticinin yüzü gülsün
Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edin biber fidelerinin dağıtımı nedeniyle Yenişehir Belediyesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’in de hazır bulunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yenişehir’in gerçek anlamda kent merkezi olması için normal belediyecilik çalışmalarımız devam ederken, kırsal kalkınma konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Gelirken Süt Ürünleri tesisine uğradım. Tesislerin önüne de güzel bir tesis yapılmış. Kahvaltı yapılabilen, çocukların eğleneceği parkı olan ve yaklaşık 2 milyon TL harcadığımız tesisler bayramdan sonra harekete geçecek. Bunun yanında verimli Yenişehir ovasında üretimin her alanda gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Sulama göletlerinin yapılmasından, daha kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için sürekli çalışıyoruz. Ekiplerimiz dünya pazarlarını geziyorlar. Hangi kalitede ürün isteniyor, hangi çeşit ürünler isteniyor bunları tespit ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda dünya pazarlarının talebi olan Hibrit Moster F1 Demre cinsi biberlerin yetiştirilmesi için üreticilerimize fide dağıtıyoruz. Bu biberler Tarım şirketimiz tarafından ihraç edilecek. Artık kaliteli üretip, dünyaya satacağız. Bizim tek hedefimi var; üreticinin yüzünün gülmesi” diye konuştu.

Alım garantili üretim
Başkan Altepe’nin konuşmasının ardından 11 üreticiye 114 bin adet hibrit fide dağıtıldı. Projede yer alan yetiştiricilere sözleşmeli üretim modeliyle satın alma garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Dağıtılan fidelerin maliyetinin 3’te 2’sini Tarım A.Ş., kalan kısmını da çiftçiler karşılarken, çiftçiler ödemeyi hasat döneminde yapacak.

Önceki İçerikİzmir Avurpa’nın zirvesinde
Sonraki İçerikAteşten suya
RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler