Cumartesi, Mart 25, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkara“Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi” TMBB'de

“Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi” TMBB’de

TBMM Şeref Holü’nde düzenlenen serginin açılışını TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yaptı. Açılışta; TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da bulundu.
İstanbul’un fethinin 564. yılı anısına Büyükşehir Belediyesi ile TBMM Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkan Gökçek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, TBMM’de ilk sergimizi açmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.
Serginin Minyatür ve Ebru Sanatkarı Ahmet Efe’nin eserlerinden oluştuğunu belirten Başkan Gökçek, “Sergide minyatür ve ebru beraberliği var. Osmanlı sultanlarının yer aldığı muhteşem eserler var. Burada sergimizi milletvekillerimizin beğenisine sunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun teşekkür ediyorum” diye konuştu.

-İSTANBUL’UN FETHİNİN 564. YILI ANISINA…

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da İstanbul’un fethinin 564. Yılını kutladıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur’ müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Osmanlı Devleti’ni cihan devleti haline getirdiği 564. yıldönümü nedeniyle son derece güzel anlamlı bir serginin açılışını gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Serginin açılmasına büyük katkı sunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza buradan teşekkür etmek istiyorum.”

-“BAŞKAN GÖKÇEK’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Modern sanatların gölgesinde geleneksel sanatların unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:
“Ebru, minyatür, tezhip gibi sanatlarımız bizim köklerimizdir. Modern gelenekselin, geleneksel de modernin alternatifi değildir. Birinin varlığı ötekini gereksiz kılmaz. İkisini bir arada yaşayacağız. Modern geleceğimiz ise geleneksel de köklerimizdir. Kendi sanatlarımızı inkar etmeyeceğiz. Geleneksel sanatlarımıza gösterilen destekte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’in hakkını bir kez daha teslim etmek istiyorum. İstanbul fethinin 564. yılı anısına açılan ‘Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi’ni beğenerek gezeceğinizi ümit ediyor, serginin açılmasında emeği geçen başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardından Başkanvekili Aydın, Başkan Gökçek ve milletvekilleri serginin açılış kurdelesini kestiler ve sergiyi gezdiler.
Sergide; Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’den son padişah Sultan Mehmed Vahideddin’e kadar 36 Osmanlı padişahının çeşitli minyatürleri ve ebrularından oluşan portreleri yer alıyor.
“Osmanlı Padişahları Ebru ve Minyatür Sergisi”, 7 Haziran Çarşamba gününe kadar açık kalacak.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler