Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalyaAntalya, Miami ile kardeş oldu

Antalya, Miami ile kardeş oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ABD’nin Florida Eyaleti’ne bağlı Miami kenti arasında uzun zamandır hazırlıkları süren kardeş şehir anlaşması imzalandı. Dünyaca ünlü iki turizm kenti sinerjilerini birleştirerek, kardeş şehir oldu. Miami Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen tören, Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado’nun hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Bayrak töreninin ardından her iki ülkenin milli marşları çalındı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Milli Marşı’nı bir polis memuresi söylerken, Türk Milli Marşı’nı Miami’de yerleşik olarak yaşayan Türklerin oluşturduğu koro okudu. Türkiye’nin Miami Başkonsolosu Özgür Kıvanç Alkan, katılımcılara Antalya Büyükşehir Belediyesi heyetini takdim etti. Ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado İngilizce ve Türkçe hazırlanan kardeş şehir anlaşmasını imzaladı.
BİRÇOK BENZERLİĞİMİZ VAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya ile Miami arasında birçok benzerlik olduğuna dikkat çekerek, “Antalya ve Miami dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında. İkisi de deniz kenarında ve dünyanın en güzel sahiline sahipler. Her ikisi de tabi güzellikler bakımından zengin ve turistik şehirler. Antalya da Miami de çok göç alıyor ve her milletten insana ev sahipliği yapıyor. Gelirlerinin büyük kısmı turizmden kaynaklanıyor. İki şehir de ticari açıdan çok dinamik” dedi.
DÜNYA BARIŞINA KATKI
Bu kadar benzer özelliklere sahip iki kentin kardeş şehir olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Türel, “Ortak noktamız çok. Başlayan kardeş şehir ilişkisiyle birbirimizi daha yakından tanımalı, ilişkililerimizi geliştirerek, ortak noktalarımızı daha da çoğaltmalıyız.  Kültürel, sportif, turizm, sanayi ve ticari alanlarda yapılacak iş birlikleri her iki şehirde daha çok istihdamın artmasına yol açmalı. Kardeşlik bağımızın, insanlarımızın birbirini daha iyi tanımasıyla dünya barışına da katkıda bulunmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
LONDRA’DAKİ SALDIRIYI LANETLEDİ
Londra’daki terör saldırısını da kınayan Başkan Menderes Türel, dostluk ve barış mesajları vererek, şunları söyledi: “Biz burada ülkelerimiz, şehirlerimiz arasında barış, işbirliği ve kardeşlik bağları kurmaya çalışırken, Londra’da insanlık dışı bir terör eylemi gerçekleştirildi. Hayatını kaybedenlerin, İngiliz halkının acısını bütün kalbimle paylaşıyorum. Bir Müslüman olarak DAEŞ ismini alan terör örgütünü lanetliyor ve bu örgütün İslam dini ile birlikte düşünülmesini reddediyorum. Biz tarih boyunca bütün dinlerin kardeş gibi birlikte yaşadığı bir ülkenin insanlarıyız. Buna rağmen yıllardır ideolojik, etnik ve şimdi de dini görüntü altında terör saldırılarının kurbanı olduk. Türkiye terörün her türüne karşı küresel işbirliğini savunmakta ve bu mücadeleye tam destek vermektedir. Terörle mücadele çifte standart hatasına düşmeden, düşmanımın düşmanı dostumdur hatasına düşmeden kararlı mücadeleyi sürdürmek zorundayız.”
KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ BARIŞA KATKI YAPACAK
Toplumlar arasındaki, farklı din ve kültürler arasındaki iletişimin terörü önleyen bir barış ve hoşgörü ortamı yaratılmasına katkıda bulanacağını belirten Türel, “Terörle mücadele içe kapanarak, diğer toplumları ötekileştirerek değil, tam tersine iletişimi güçlendirerek yapılmalıdır. Antalya Strong Cities Network’u içinde bu konuda yoğun gayret göstermektedir. Antalya-Miami arasındaki kardeşlik köprüsü bu anlamda uluslararası barışa, güvenliğe de katkı yapacaktır” ifadesini kullandı.
TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ VURGUSU
İmza töreninde konuşan Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado, Antalya ve Miami arasında imzalanan bu kardeşlik bağının daha iyi bir dünya kurulmasına katkıda bulunacağını ifade etti. Londra’daki terör saldırısıyla ilgili üzüntülerini dile getiren Regalado, teröre karşı küresel işbirliğinin önemine işaret ederek, tüm dünyanın terör konusunda ortak bir tavır sergilemesi gerektiğini kaydetti.

Tören, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado’nun karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler