Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriFestivale görkemli açılış

Festivale görkemli açılış

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının düzenlediği 12. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali Porsuk Bulvarı’ndan Haller Gençlik Merkezi’ne gerçekleştirilen festival kortej yürüyüşü ile başladı. Soğuk heykel Atölyesinin cansız heykelleri, masal ve çizgi film kahramanları, Bando Eses, palyaçolar, kostümlü oyuncular, çocuklar ve Eskişehirlilerin katıldığı yürüyüş düzenlendi.

Adalar’ da Porsuk üzerinde kurulan sahnede Soğuk Heykeller Atölyesi müzisyenlerinin çaldığı şarkılara Şehir Tiyatroları Gençlik Sahnesi oyuncuları danslarıyla eşlik etti. Festivalin açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yaptı. Başkan Büyükerşen Türkiye’nin tek Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin bu yıl on ikincisini düzenlediklerini belirterek, “Tiyatro; toplumun aynasıdır. İster çocuk tiyatrosu olsun, ister yetişkinler için olsun. O aynada kendimizi görürüz. Gülünecek halimize güleriz, ağlanacak hallerimize ağlarız. Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi’nin 7 tiyatro sahnesi ve tiyatrosuyla, Senfoni Orkestrasıyla, galerileriyle tam bir sanat şehri oldu. Festivale katılan 10 ülkenin ekiplerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği festival açılışında Es Es Bandosunun çaldığı İzmir Marşı töreni izleyenleri coşturdu. Adalar’dan başlayan ve Haller Gençlik Merkezinda sona eren yürüyüşe katılan Başkan Büyükerşen’e büyük ilgi gösterdiler ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşü izleyenler de festival coşkunu yaşadılar.

Haller Gençlik Merkezi’nin arka tarafındaki parkta devam eden açılışta Büyükşehir Belediyesi Spor Merkezlerinde eğitim gören çocuklar çeşitli gösterilerle festivali renklendirdiler.

Festival açılışını izleyen Eskişehirliler, karnaval havasındaki bu tür organizasyonların kentin farkını gösterdiğini belirterek, Başkan Büyükerşen’e ve katkısı olan herkese teşekkür ettiler.

7 gün boyunca Eskişehir Şehir Tiyatroları’nın tüm sahnelerinde ve açık alanlarda tiyatro oyunları, dans gösterileri, müzik etkinlikleri ve atölyeler ile devam edecek olan festival 26 Mayıs Cuma günü sona erecek.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler