Perşembe, Mart 30, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleri"Şehir hastanesi, 700 milyon TL'lik Devasa Bir Proje"

“Şehir hastanesi, 700 milyon TL’lik Devasa Bir Proje”

Son günlerde kamuoyunun gündeminde yer alan şehir hastanesinin Botanik Parkın olduğu yere yapılması konusunda düşüncelerini kamuoyu ile paylaşan Başkan Enver Yılmaz, “İçinde birçok hatayı barındıran ve aylık sadece işletme maliyeti 200 bin TL olan Botanik Parkın yerine 700 milyon TL’lik dev bir projenin hayata geçirilmesi bana göre de mantıklı bir karar” dedi.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclisinde süreçle ilgili kendisinden bilgi isteyen Meclis üyelerinin soruları üzerine bir açıklama yapan Başkan Yılmaz, Botanik Parkın Büyükşehir Belediyesine devri ile birlikte süreçte sadece işletmeci durumunda olduklarını ve konunun müdahillerinden biri olmadıklarını belirtti.
Başkan Enver Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“4.5 MİLYON LİRA DAHA HARCAMA YAPILMASI GEREKİYOR”
Bilindiği üzere Botanik Park, Büyükşehir Belediyemizin kuruluş sürecinden önce başlamış ve Büyükşehir olduktan sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sadece işletmesi yapılmak üzere bize devredilmiş bir projedir. Sadece elektrik sistemine 4 milyon TL harcanmış ve 12 milyon TL’ye mal olmuş bir projedir. Bu harcamanın dışında 4.5 milyon TL’ye çiçekler, ağaç fidanları ve bitki çeşitlerinin ilave edilmesi gerekiyordu.
“BURANIN SADECE AYLIK İŞLETME MALİYETİ 200 BİN TL’Yİ BULUYOR”
Bu projeyi devraldıktan sonra bazı itirazlarımız oldu çünkü projeden kaynaklı eksiklikler vardı. Burada yaptığımız çalışmalar kapsamında sulamadan kaynaklı olarak mevcut toprağın özelliğini yitirmiş olduğunu gördük. Bize aylık işletme maliyeti 200 bin TL’yi buluyor ki bu çok ciddi bir rakam. Projeyi yürüten yüklenici firma ile Orman Genel Müdürlüğü hâlen davalı durumda.
“İKİ BAKANLIK YERİN DEVRİYLE İLGİLİ MUTABAKATA VARMIŞ”
Sağlık Bakanımız, ilimizi ziyaretinde mevcut Ordu Devlet Hastanesini incelerken düşünülen şehir hastanesinin Botanik Parkın olduğu yere yapılması konusu gündeme gelmiş. Sağlık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, buranın devriyle ilgili bir mutabakata varmış. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, burayla ilgili müdahil olma durumumuz söz konusu değil.
“ŞEHİR HASTANESİ 700 MİLYON TL’YE MAL OLACAK”
Yapılacak şehir hastanesi 700 milyon TL’ye mal olacak devasa bir proje. Böylesine büyük bir yatırım için buranın yer olarak düşünülmesi kadar doğal bir durum yok. Bakanlık nihai kararı vermiş olup, bu saatten sonra tüm sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Milli Emlak Genel Müdürlüğündedir.
“ŞEHİR HASTANESİ 250 DÖNÜMLÜK ALANDA HİZMET VERECEK”
Mevcut Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, toplam 50 dönümlük bir alanda hizmet veriyor. Yapılacak şehir hastanesi ise 250 dönümlük bir alanda ve her iki hastanenin yerine hizmet verecek. Projeye göre her biri özel 800 yataklı olacak ve gerekirse yatak sayısı 1200’e çıkarılabilecek.
“DEVLET TARAFINDAN İŞLETİLECEK”
Kamuoyunda bazıları tarafından çarpıtıldığı gibi şehir hastanesi özel sektör tarafından değil yine devlet tarafından işletilecek ve çalışanları kamu görevlisi olacak. Sadece hastaneyi inşa eden firma, hastane gelirlerinden belli bir oranda pay alacak.
“BANA GÖRE DE MANTIKLI BİR KARAR”
İlimiz açısından bakıldığında Botanik Parkta pek çok sorun bulunmakta. Şehir hastanesi ise eksikliği hissedilen, 700 milyon TL’lik dev bir proje ve bir ihtiyaç. İçinde birçok hatayı barındıran ve aylık sadece işletme maliyeti 200 bin TL olan Botanik Parkın yerine 700 milyon TL’lik dev bir projenin hayata geçirilmesi bana göre de mantıklı bir karar.
Önceki İçerikAta için koştular
Sonraki İçerikUNESCO´da yeni hedef: İznik
RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler