Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAnkara“1. Kırsal Hizmetler Çalıştayı”, Ankara’da başladı.

“1. Kırsal Hizmetler Çalıştayı”, Ankara’da başladı.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve 24 büyükşehri belediyesinin kırsal hizmetlerden sorumlu daire başkanlarının katıldığı “1. Kırsal Hizmetler Çalıştayı”, Ankara’da başladı.
Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından, Büyükşehir Yasası’nın çıkmasının ardından 3 yıl önce kurulan daire başkanlıklarının sorunları ve işleyişi hakkında istişareler yapılması amacıyla Çalıştay düzenlendi.
Çalıştay’a, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven ile diğer 23 büyükşehir belediyesinin kırsal hizmetler aaire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

-ERGÜL: “YERLİ TOHUMU GELİŞTİRİN”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ergül, ilk çalıştaydan hayırlı sonuçlar çıkması temennisinde bulunarak, ilgili daire başkanlarına, “Benim sizlerden naçizane önerim, tohum konusunu çok önemseyin. Tarımda tohum çok önemlidir. Bu konuya önem verin ve Türkiye artık kendi tohumunu kendi üretsin” tavsiyesinde bulundu.

-DAİRE BAŞKANI GÜVEN: “ÇOK BÜYÜK RİSKLER ALDIK”
Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven de konuşmasında, ilk defa kurulan bir daire başkanlığı olması nedeniyle zorluklar ve eksiklikler yaşadıklarını belirtirken, sorunların ortadan kaldırılması için daha geniş kapsamlı bir çalıştay yapılmasını önerdi. Güven, şunları söyledi:
“Kırsal hizmetler daire başkanlıkları tüm büyükşehir belediyelerinde kurulalı 3 yıl oldu ve birçok sıkıntı var. Şube müdürlerimle beraber, birçok eksiklikle karşılaşıyoruz. Bu çalıştaydan, daha geniş kapsamlı, daha üst düzeyde karar mekanizmasında, bakanlarımızın yöneticilerimizin bulunduğu bir toplantı için sonuca yönelik hedef çıkartmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yeni kurulan bir daire başkanlığı olarak ilk defa yapılan çalışmalar olduğunu hatırlatan Güven, “Her atılan imza, bu alanda ilk defa atılan imzalar. Çok büyük riskler aldık” dedi.

-“(10 BİN KOVAN AZMIŞ ÖZGÜR) DİYEN BİR BAŞKANLA ÇALIŞIYORUM”
Ergül’ü kast ederek, hukukçu bir genel sekreter yardımcısı ve uzun yıllardır belediye başkanlığı yapan Melih Gökçek’in tecrübelerinin kendisine yardımcı olduğunu belirten Özgür Güven, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim diğer belediyelerden farkımız, hukukçu bir genel sekreter yardımcısıyla çalışmış olmak. Sorunlarımızdan bir diğeri de çalıştığımız belediye başkanlarının kırsala olan tutumları. Bazı belediye başkanları, kırsaldan önce merkezi çalışmalara önem veriyor. Ben hangi projeyle gittiysem, ‘bunun zamanı değil’ demeyen, 10 bin arılı kovan dağıtımı projesini yaptığımda, ’10 bin azmış Özgür, keşke daha çok yapsaydın’ diyen bir belediye başkanıyla çalışıyorum.”
Daire Başkanı Güven, açılış konuşmalarının ardından, çalışmalarına yönelik sunum yaptı.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler