Cumartesi, Mart 25, 2023
spot_img
Ana SayfaGenelDostluk Rallisi İstanbul’dan başladı

Dostluk Rallisi İstanbul’dan başladı

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’nın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Allgaeu-Orient Ralli 2017 “Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin Türkiye ayağı Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen start programı ile başladı. Programa İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ile Nüınberg Başkonsolosu Yavuz Kül ve organizasyon komitesi katıldı.

BARIŞIN ELÇİLERİ

Programın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Ahmet Önal yarış pilotlarına hitaben ‘Organizasyon dostluk ve barış mesajlarının yarış parkurunun üzerindeki ülkelere ulaşmasında büyük bir öneme sahip. Sizler bu vesileyle barışın elçilerisiniz” dedi. İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ise törene katılan yarışçılar için “Yarışın Türkiye etabı boyunca ülkemizdeki dostluk, barış ve misafirperverliğe yakından şahit olacaksınız. İnşallah gelecek yıllarda da bu dostluk, kardeşlik ve beraberlik mesajını yine buradan vereceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından pilotlar ülkelerinden getirdikleri gülleri Gülhane Parkı’na bıraktılar. Daha sonra tüm pilotlar direksiyon başına geçerek Doğu – Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin Türkiye ayağını başlattılar.

SADECE KLASİK ARABALAR KABUL EDİLİYOR

Parkur Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere üç parkurdan oluşuyor. 95 takımın katıldığı ralliye, sadece klasik arabalar kabul ediliyor. 3 hafta boyunca sürecek organizasyon sırasında yol üzerinde çok sayıda etkinlik ve sosyal proje yapılacak. Ralliye katılan pilotlar yol boyunca sosyal projelere de destek verecek. Almanya Doğu – Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği tarafından organize edilen ve eski otomobillerin katılımı ile düzenlenen organizasyon yarışın ötesinde, sosyal ve kültürel paylaşımı ön plana çıkarmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi olarak her yıl gerçekleştiriliyor. .

400 YARIŞÇI 200 ARAÇLA KATILIYOR

11 ülkeden 200 araç ve 400 yarışmacının yer aldığı organizasyona katılan sporcular Türkiye’de 38 ilin ardından İsrail ve Filistin’den geçerek Ürdün’de yarışı tamamlayacaklar.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler