Perşembe, Mart 30, 2023
spot_img
Ana SayfaBelediye WebUlusal Eskişehir Opera ve Bale Günleri Frida ile final yapıyor

Ulusal Eskişehir Opera ve Bale Günleri Frida ile final yapıyor

‘Kültür Sanat Şehri’ Eskişehir’de yedinci kez düzenlenen Ulusal Opera Bale Günleri, ‘Frida’ isimli dans gösterisi ile final yapacak. Ankara Devlet Opera Balesi’nin gösterisinde Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun yaşamından kesitler sunulacak.

3 Mayıs 2017 tarihinde Çingene Baron opereti ile bailayan 7. Ulusal Eskişehir Opera Bale Günleri’nin son gösterisi, 12 Mayıs 2017 Cuma günü Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de, Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek.

Müziklerini Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo, Can Aksel Akın, koreografisini Özgür Adam İnanç’ın yaptığı eserde “Hayatta başıma iki korkunç kaza geldi, biri geçirdiğim otobüs kazası, diğeri de Diego”… diyerek anlatır Frida. Tüm yaşamına yön veren ve sanatının ortaya çıkmasına neden olan kaza ve ilişki süreci ressam Frida’nın hasar görmüş bedeniyle ruhu arasında büyük çatışmalara neden olur ve resimlerine de yansır. Eserde, hayatının son dönemine kadar içinde küçük bir kız çocuğunun ruhuyla yaşayan, sınırsız özgürlüklerin peşindeki Frida ile kırık dökük bir bedene, örselenmiş bir ruha ve kâbuslara sahip Frida’yı uzlaştırmaya uğraşan Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatından kesitler sunan, resimlerine sinen imgeleri sahneye taşıyan eser; küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına karşın, resim yaparak hayata tutunan güçlü bir kadının öyküsünü anlatıyor.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler