Cumartesi, Nisan 1, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulUluslararası Savunma Sanayi Fuarı İstanbul'da başladı

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı İstanbul’da başladı

 

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF 2017Fuarı’nın açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’nın da aralarında bulunduğu yabancı konuklar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Vasip Şahin katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, demokrasi için barış için huzur için adalet için daha fazla yürekli insana, yürekli devlet adamlarına ve bilim adamlarına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Türkiye olarak hem kendi güvenliğimizi hem de başkalarının güvenliğini savunmanın, korumanın mümkün olduğunu hep söylüyoruz. İnsan hayatını korumayı esas alan politikalarımızın özü de bundan ibarettir. Kendi güvenliğimiz için istediğimizi aslında herkes için istiyoruz. Kendi inancımız için hürriyet istediğimiz gibi başkalarının inancı için de hürriyet istiyoruz” dedi.
“Sınırlarımızın güvenliğini, toprak bütünlüğümüzü, can ve mal emniyetimizi nasıl önemsiyorsak, bütün ülkelerin de emniyet ve güven içerisinde olmasını önemsiyoruz” ifadesini kullanan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Güvenlik politikalarımızı; insanı ve hayatı savunmak üzere belirliyoruz. Ülkemizin güvenliğini sağlarken aynı zamanda milyonlarca savaş mağduruna kucak açmamız, bütün insanlığın görmesi gereken bir gerçektir, bir fedakarlıktır. Birleşmiş Milletler’in kayıtlarına göre, en fazla mülteci barındıran ülke Türkiye’dir. Sadece insani yardımlarla değil, terörle mücadelede de bütün dostlarımızla iş birliği esasında bir politika sürdürüyoruz. Hiçbir terör örgütüne asla sempatiyle bakmıyoruz, bakanları da hoş karşılamıyoruz. Herkes şundan emin olmalıdır ki bugünün Türkiye’si, dünden daha güçlüdür, yarının Türkiye’si bugünden daha güçlü halde olacaktır. Türkiye dünyanın 17’nci, Avrupa’nın ise 6’ncı büyük ekonomisidir. Daha da önemlisi, hem küresel hem de bölgesel barışın teminat ülkesiyiz. Türkiye’siz Avrupa’nın güvenliği düşünülemeyeceği gibi, Orta Doğu’daki sorunların çözümü de Türkiye’siz mümkün olmayacaktır.”

Fuarın, misafirlerin yoğun ilgisi sayesinde Türk ve dünya savunma sanayinin önde gelen buluşma mekanlarından birisi haline geldiğini dile getiren Yıldırım, katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın 5’inci fuarına ev sahipliği yapıldığını, organizasyonun da Cumhurbaşkanının himayesinde olduğunu, bu yıl ilk defa kara, deniz ve hava kuvvetlerinin de programda tanıtım stantlarının yer alacağını kaydetti.

Ayrıca yerli ve milli savunma araçlarının da fuarda tanıtılacağını vurgulayan Yıldırım, bu başarılı organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı olmak üzere kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, fuarın açılış kurdelesini kesti ve katılımcılarla aile fotoğrafı çekildi. Yıldırım, fuar alanını gezdi ve buradaki stantlarda görev yapanlardan bilgi aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da açılışın ardından fuar alanını gezerek, savunma sanayi silah ve ürünlerini inceledi. Kadir Topbaş, Vali Şahin ile birlikte Bayraktar marka Türkiye’nin ilk yerli İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) da inceledi.

 ist2
RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler