Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img

Sofya

Üzerinde komünizmden kalma izler taşısa da Avrupa Birliği’nin en yeni başkentlerinden biri olan Sofya gelişmişlikte Filibe ile yarışmaktadır. Para musluğunu açan AB, Sofya’yı diğer Avrupa kentleri ayarına getirmek için çaba sarf etmektedir.

Şehrin kuzeyinde Stara Planina, doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora, doğusunda Vitoşa, batısında ise Lülin, Viskâr ve Çepın dağları bulunur. Şehir İskır Nehri’nin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kuruludur.

Bulgar devletinin Osmanlı hakimiyetine girmesiyle şehir 19. yüzyıla kadar Osmanlı egemenliği altında kalmıştır. Bu arada 14. yüzyılın sonlarında şehir bugünkü Sofya ismini alır. Sofya güzelliğiyle Osmanlı’nın da büyük hayranlığını kazanmıştır.

Osmanlı hakimiyetinin sona ermesinden sonra, coğrafi konumundan ve ekonomik gelişmeye elverişli olduğundan dolayı, Bulgaristan’ın başkenti ilan edilen şehrin altyapısının gelişmesine önem verilmiş. Şehirde çok sayıda bulunan arkeolojik anıtlar, sanat eserleri ve savunma tesisatları kentin gelişmiş bir merkez olduğunu gösterir.

SOFYA’NIN EN MEŞHURLARI…

Sofya’nın en meşhur yapıları arasında, İvan Vazov Halk Tiyatrosu, Merkez Kaplıcası, Bilimler Akademisi, Meşhul Asker Anıtı, Sofya Sv. Kliment Ohridski Üniversitesi, Millî Kütüphane ve Sv. Aleksander Nevski Kilisesi gibi eserler bulunur. Sofya Banyabaşı Camii Bulgaristan’ın başkentinde Osmanlı döneminden kalan İslami kültür abidelerinden biridir. Yeniden onarılan cami hem soydaşlarımız hem de ülkeye gelen diğer turistlerin ilgisini çekmektedir. Sofya’yı ziyaret eden Evliya Çelebi’ye göre daha bu dönemde şehirde 53 cami bulunmaktadır. Söz konusu camilerden günümüze yalnız beşi erişebilmiştir.

Şehrin Balkanlar’daki diğer ülkelerin başkentlerine 4-5 saat uzaklıkta olması, Sofya’yı çok cazip bir yer haline getirmiş. Bu sayede Balkanlar içerisinde ulaşım açısından en çok tercih edilen yer olma özelliğine sahiptir. Sofya’daki alışveriş merkezleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. AB üyesi oluşuyla birlikte hem başkent hem diğerlerinde değişim kendini göstermeye başlamıştır.

ULAŞIM ALTYAPISI ÇOK ESKİ…

Sofya’da ulaşım altyapısı eski otobüs, tramvay, metro ve troleybus ile sağlanıyor. Kentin işlek caddelerinde bugün yeni otomobiller çoğalırken, toplu ulaşım halen eski araçlarla yapılmaktadır. Ayrıca Bulgaristan’ın en büyük havayolu Sofya’da bulunuyor. Sofya’da barlar, restoranlar, parklar, renkli cam ve alüminyumlar ile kaplı parlak işyerleri, şehre bambaşka bir hava katmaya başlamış.

Sofya’dan 15 km güneydoğusunda Pançarevo gölü bulunmaktadır. Arkeolojik ve mimarı yapıları ile Sofya turizm için oldukça elverişli bir şehirdir. Kaplıcaları ile ünlü olan Sofya tabii ve hidrotermal kaynaklar içermektedir. Ovça Kupel, Gorna Banya ve Bankya Sofya’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.

 

 

 

RELATED ARTICLES

Paris

Petersburg

Venedik

spot_img

Diğer Haberler