Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img

Paris

Paris denince akla, 327 metre yükseklikteki göğe uzanan metal yığını Eyfel Kulesi, Seine Nehri ve ışıltılı Şanzeilize Bulvarı gelir.

İki milyonu merkezde olmak üzere banliyöleriyle birlikte 11 milyondan fazla nüfusa sahip başkent Paris, aynı zamanda bilim, kültür, sanat ve moda alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi olarak tanınır. Kent 2 bin yıllık geçmişe sahiptir. Paris, Seine Irmağı’nın iki yakasına kurulu 20 bölgeye ayrılıdır. Irmağın kuzeyinde kalan bölümüne Sağ Yaka, güneyinde kalan bölümüne ise Sol Yaka ismi verilmiştir. Paris, ayrıca bir liman kentidir. Bu dev başkent Orly ve Charles de Gaulle gibi iki ünlü uluslararası havalimanına sahiptir. İstanbul’dan 3,5 saatlik uçuşla Paris’e ulaşılabilir.

6 KATLI APARTMANLAR…

Şehrin yapıları altı katlı apartmanlar ağırlıklıdır. Kentin işlek bulvarlarındaki kafeler halkın ve turistlerin sık uğrak yerleridir. Paris’te ulaşım otomobil, otobüs ve metroyla sağlanır. Fransa’nın kara ve demir yolları Paris’ten başlayarak tüm ülkeye yayılır. Uçaklar, lokomotifler, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler ve ilaçlar, Paris’in sanayi ürünleri arasındadır.

TRAFİK YOĞUN, PARK YETERSİZ…

Paris Fransa’nın film yapım merkezidir. Paris’te diğer büyük kentlerde olduğu gibi trafik yoğunluğunun yanı sıra özellikle turistik mekânların etrafında park yeri bulmak güçtür. Bu sokaklar arabanın icadından çok önce inşa edildiğinden, arabayla gezinti için yetersizdir. Ülkenin diğer kentlerinde olduğu gibi burada kullanılan araçların da ağırlıklı Fransız menşeli olduğu gözden kaçmaz. Tarihi başkenti yorucu da olsa yürüyerek tanımak tavsiye edilmektedir.

MODA VE IŞIK ŞEHRİ UNVANLI…

Paris, tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış bir kenttir. Fransız başkenti, dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, Avrupa’nın da başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Paris’in bir başka özelliği de moda ve lüksün dünya başkentidir. Bu yüzden de kent ‘ışık şehir’ diye de anılmaktadır. Paris’i ziyaret edenlerin mutlaka Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi, Champ Elysee (Şanzelize) Bulvarı’nı görmeleri tavsiye edilir.

RELATED ARTICLES

Sofya

Petersburg

Venedik

spot_img

Diğer Haberler