Salı, Eylül 26, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaYunuseli´ye dev Cami ve Külliye

Yunuseli´ye dev Cami ve Külliye

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, camilerin halkın toplanma yerleri, ibadethane ve sosyal hayatın can damarları olduğunu kaydetti. Türk kültüründe camilerin hiçbir zaman sadece ibadet yapılıp kapılarına kilit vurulan yerler olmadığını dile getiren Başkan Altepe, bu alanların ibadetin yanında hem bir eğitim kurumu hem de sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi mekanlar olduğunu ifade etti. Son zamanlarda oturan külliye kavramının zenginleşmesiyle birlikte ibadet alanlarının toplumsal yapının gerekleriyle donatılan mekanlar halini aldığını söyleyen Başkan Altepe, “Artık camilerimiz; sosyal alanlardan eğitim imkanlarına, toplantı salonlarından, internet hizmetlerine kadar çağın gerektirdiği tüm donanımlarla birlikte inşa ediliyor. Bugün temelini attığımız Yunuseli Kalemdar Camii ve Külliyesi de inşallah tamamlandığında geleneksel değerlerimizin yaşatıldığı, çevresine hayat veren bir yapı olacak. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise konuşmasında, Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin önemine dikkat çekti. Camilerin daima millete emanet edildiğini ve tuğla tuğla kademe kademe zamanla işlendiğini kaydeden Vali Küçük, “Ecdadtan bize çok şey kaldı fakat en önemlisi de 3 haslet kaldı. Bunlar adalet duygusu, iyilik duygusu ve ilim duygusudur. Bunları yaşatmak, bizler için öncelikli görevdir. Camiler mübarektir fakat külliyelerle birlikte daha da kıymetlidir. Burası da inşallah ilmin neşredildiği, adalet ve iyilik duygularının tesis edildiği güzel bir yapı olacak” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da cami ve okul mekanlarını ana hizmet alanı olarak gördüklerini ifade etti. Yaptıkları çalışmalarda camilerin etrafını açtıklarını, yeni camiler yaptıklarını ve okul alanlarını çoğalttıklarını hatırlatan Dündar, Kalemdar Camii ve Külliyesi’nin temelinin de yine Osmangazi ve Büyükşehir belediyelerinin desteğiyle atıldığını anlattı.

Protokol konuşmalarının ardından caminin temeli, Bursa İl Müftüsü İzani Turan’ın duasının ardından protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Kalemdar Camii ve Külliyesi 12.5 dönümlük alanda projelendirildi. 4100 metrekare üzerine oturtulan cami, tamamlandığında Bursa’nın en büyüğü ünvanını alacak. 4500 kişilik caminin de bulunduğu külliye içerisinde aşevi, öğrenci yurdu, konferans salonu, kütüphane, misafirhane, Kuran-ı Kerim eğitim merkezi, spor tesisi ve havuz yer alacak.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler