Salı, Ekim 3, 2023
spot_img

Venedik

İtalya’da Floransa, Roma, Bolonya ve Pisa gibi en çok turist çeken bir başka kent ise Venedik’tir. İtalya’ya gidip Venedik’te gondol sefası yapmadan dönmek büyük bir eksiktir.

İtalya’nın doğusunda 270 bin nüfuslu bir ada kenti olan Venedik 4 bin metre uzunluğundaki Grande Kanalı ile meşhurdur. Kentin kara ile bağlantısını yine aynı mesafedeki demiryolu ve kara yolu sağlıyor. İrili ufaklı 100’den fazla adacıktan oluşan Venedik, 170 kanal ve bu köprüler üzerindeki 400 civarındaki köprüsü ile de bilinmektedir.

Günde 150 bin civarında ziyaretçi ağırlayan kanal şehrinde halkın büyük bölümü geçimini turizmden sağlıyor. Yeme, içme, ulaşım ve eğlencenin diğer İtalyan kentlerine göre daha pahalı olduğu Venedik’te taşımacılık tümüyle su üzerinden yapılıyor. Venedik motorlu kara taşıtlarının giremediği tek Avrupa kenti olarak da ün yapmış.

SARAY’DA TÜRK İZLERİ…

Venedik’te Türk izlerine rastlamak da mümkün. Fondaco dei Turchi Sarayı, 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş. Venedik’in bu en eski saraylarında kıvrımlı bağlantıları ve ince sütunlarıyla Bizans dönemi mimarisinin tipik bir örneğine rastlarsınız.1621’den itibaren Türk tüccarlar sarayı ticaret merkezi olarak kullanmaya başlamışlar.1838’e kadar olan bu süreçte orada ikamet eden Türkler binaya bir cami ve hamam inşa etmişler ve sarayın mimarisini kısmen değiştirmişler. Saray 1923’den beri Venedik Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. Dükler Sarayı da Venedik’te görülmesi gereken mekânların başındadır.


Kanal Grande yer yer 30 ila 70 metre genişliğe ve 5 metreye varan derinliğe de sahiptir. Bu kanal kentin tam ortasından ‘S’ çizerek geçmekte ve buraya 45 küçük kanal bağlanmaktadır. Ponte Della, Son Nefes, Yalınayak, Rialto ve Accademia köprüleri kanal üzerinde bilinen en önemli köprülerdir. Kanalın geçtiği güzergâhta ise 200’den fazla saray yeralır. Kanal içinde ulaşım bildiğimiz deniz otobüsleriyle sağlanmaktadır. Burada yüzmek ise yasaktır. San Marco Meydanı ise turist ve güvercinler tarafından en çok ziyaret edilen meydanı olarak geçer.

Venedik aynı zamanda canlı bir kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapar. Kentin en eski kültür mekanlarından biri olan Fenice Tiyatrosu opera binası olarak da kullanılmaktadır. Venedik Bienali’de çok ünlüdür.

 

 

RELATED ARTICLES

Sofya

Paris

Petersburg

spot_img

Diğer Haberler