Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaKocayayla aslına dönüyor

Kocayayla aslına dönüyor

Türk siyasi tarihine yön veren kararların alındığı, Orhan Gazi’nin düğünün yapıldığı, Bursa’ya 60 kilometre uzaklıktaki Kocayayla, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği yatırımlarla hem Osmanlı’nin ilk dönem kimliğine bürünecek hem de sahip olduğu imkanlarla yayla turizminin önemli destinasyonları arasında yer alacak. Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ve Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte bölgede yapılacak yatırımları gözden geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kurulacak otağ, bungalov ev, restoran ve ata sporları merkezi, yapılacak gölet, at binme ve spor alanlarıyla Kocayayla’nın Türkiye’nin gözde tatil merkezleri arasına gireceğini söyledi.

 

bursa kocayayla 2

 

 

 

 

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuya ilişkin açıklamasında, yayla turizmine özel önem verdiklerini ifade etti. Bu alandaki potansiyelin artması için gayret sarf ettiklerini, birbirinden fonksiyonel projeleri zaman kaybetmeden inşa aşamasına getirdiklerini belirten Başkan Altepe, onlardan birinin de Keles’e bağlı Kocayayla olduğunu söyledi. Bursa kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki alanın 500 dönüm büyüklüğe sahip olduğunu ve günümüzde önemli buluşmalara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Altepe, yapılan imalatlarla Kocayayla’nın turizme büyük ivme kazandıracağını belirtti. Belirlenen hedefle

r doğrultusunda Bursa’dan Kocayayla’ya giden kara yolunun alt yapısıyla birlikte tamamen yenilendiğini, konser alanlarından mevcut binaların restorasyonuna kadar yaylada bulunan tüm binaların komple düzenlendiğini söyleyen Başkan Altepe, Keles Belediyesi’yle ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte yaylanın çehresinin yavaş yavaş değişmeye başladığını ifade etti.

Başkan Altepe, açıklamasında, Kocayayla’nın tarihi ve turizm özelliklerine de değindi. Osmanlı açısından önemi büyük olan yaylada Orhan Gazi’nin düğününün yapıldığını, Türk siyasi tarihini etkileyen kararların yine burada alındığını hatırlatan Başkan Altepe, yatırımları planlarken aslına uygun imalatlar yapmaya dikkat ettiklerini bildirdi. Yayla girişine Osmanlı kültürüyle uyumlu modern ahşap bir kapının konulduğunu, binlerce metrekarelik arazi geneline otağlar planlandığını, yine ahşaptan bungalov evler ve restoranların projeye dahil edildiğini vurgulayan Başkan Altepe, ata sporları başta olmak üzere sporun her türlüsünün yaylada yapılabileceğini anlattı. Proje imalatlarının sürdüğünü, tüm hazırlıkları yaz aylarına kadar tamamlayıp alanı önümüzdeki sezon turizme dahil etmeyi hedeflediklerini anlatan Başkan Altepe, “Sanıyorum, önümüzdeki günlerde montajlar başlar. Her şey tamamlandığında, burası tam bir etkinlik merkezi olur. At binme parkurları, yürüyüş yolları ve spor alanlarıyla Keles, Türkiye turizmine çok sağlam bir adım atar” dedi.

Başkan Altepe’nin yatırım inceleme gezisine eşlik eden Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ise açıklamasında, Kocayayla’nın Türkiye’nin en büyük ve Marmara’nın en yüksek alanlarından biri olduğunu kaydetti. Yapılan yatırımlarla bölgenin yılın 12 ayı yaşayan bir konuma çekildiğini vurgulayan Teke, “Çalışmalar tamamlandığında, burası Türkiye’de herkesin ziyaret etmek istediği alanların başında gelecek. Hem bölgemize hem ülkemize değer katacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Önceki İçerikSamsun’a yeni otogar müjdesi
Sonraki İçerikVenedik
RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler