Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriAntalyaKemer'de açılış coşkusu

Kemer’de açılış coşkusu

Büyükşehir Belediyesi’nin Kemer ASMEK-ASFİM ve Anaokulu açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kaymakam Mustafa Cihad Feslihan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi ve ASMEK Kurucusu Ebru Türel çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Menderes Türel, Kemer’de geçtiğimiz Cumartesi günü yine bir dizi açılış gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “İşte Menderes Türel bir geldi mi pir geliyor. Bunun içinde mutfakta çalışmak gerekiyor. Buraya elimiz dolu gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. Cumartesi günü Kemer için yapacağımız projelerimizi tanıttık. Şimdi de ASMEK çalışmalarını ve kursiyerlerimizi görmek ve Kemer’in ailelerine, kadınlarına bir müjde daha vermek için buradayım. Artık ben bile şaşırıyorum. Birçok açılışı atlıyor, unutuyoruz. Bazıları da hasedinden çatlıyor. Nereden çıktı bu açılışlar diyorlar. Biz de diyoruz ki çalış senin de olur. Bu kadar üst üste hizmetin açılmasından rahatsız olanlar var. Biz hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Ben böyle ilçe ve köyleri dolaşarak yaptıklarımızı gördükçe gurur ve onur duyuyorum” dedi.

KADINLARA ÖNCELİKLİ HİZMET
Antalya’nın ilçelerinde ASMEK’lerin arttığına dikkat çeken Başkan Türel, “ASMEK’ler  bugüne kadar 166 bin kursiyer yetiştirdi ve yaygın eğitim alanında Türkiye’de 3. büyük kurumu oldu. Kemer’de bilgisayar sınıfı, dikiş atölyesi, el sanatları atölyesi ve yabancı dil sınıfları olmak üzere 6 derslik ile 12 branşta 13 kurs açtık. Bu binanın eski halini bilirim. Devlet hastanesi olarak hizmet veriyordu. Ömrümün önemli bölümü Kemer’de geçti. Çocukluğumuz gençliğimiz burada geçti. 1980’li yıllar Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında Türkiye’de ilk defa bir destinasyonla bir turizm merkezinde Kemer’e önce alt yapı yapıldı. Kemer’de bina yoktu ama Kemer’in alt yapısı bitmişti. Konut yokken bu hastane hizmete girmişti. Kemer öyle bir büyüdü ki hastane işlevini göremez oldu. Bu bina bizim göz ağrımız bir binaydı. Bu binada biz gençlerimizi yetiştirmek için kullanalım diye düşündük. O zaman Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’ndan bu binayı istedik. O da evet dedi. Hayır’la birşey olmuyor arkadaşlar. Evet deyince bu binayı aldık onardık. Sayın bakanımızda bize bir yanında da Halk sağlığı merkezi olsun dedi. Biz de ona evet dedik. Böylece bu bina ortaya çıktı. Şimdi 2 ayda 236 kadın, 123 erkek olmak üzere 359 kişi kayıt yaptırdı. Yani Kemer ASMEK’ de kadın kardeşlerimiz ağırlıkta. Zaten bizim bütün hizmetlerimizde kadınlar önceliklidir. Aile merkezlerimiz, kadın sağlık hizmetlerimiz, kreşlerimiz, kadın plajlarımız, hepsi kadın kardeşlerimizin rahatı ve mutluluğu içindir” diye konuştu.
ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR
Bazı kişilerin kadın hakları konusunda farklı düşünebileceğini belirten Başkan Türel, “Tabiki saygı duyarız.  Fakat kadınlara Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün seçme ve seçilme hakkı vermesinden sonra, bu kadar hak verilen bir dönem daha varsa biri bana anlatsın. Çalışan kadınlara ücretli izin, okuyan çocuklar için mali destek, kadın girişimcilere özel destek gibi birçok uygulama son 15 yılda başladı. Burada kadın kardeşlerimizin yanında erkek kardeşlerimiz, arkadaşlarımız da kurs alıyor. Öğrenmenin yaşı yoktur, biz eğitime en fazla önemi veren bir milletin evlatlarıyız. Biz Peygamber Efendimiz, “İlim Çin’de de olsa, gidip alacaksınız” diye buyurmuşlar. Hazreti Ali efendimiz, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiş. Biz eğitime ve çalışmaya ibadet gibi bakan bir medeniyetin mensuplarıyız. Hiç kimse “Ben artık yaşlandım, bilgisayar öğrenmeme gerek yok” dememelidir. Ben yabancı dil öğrenmesem de olur denmemelidir. Evde oturmak yerine herkes gelip eğitim almalıdır. Çalışanlar bile mesai dışında eğitim almalıdır” şeklinde konuştu.
KEMER EN İYİSİNE LAYIKTIR
Bir Çin atasözünü hatırlatan Başkan Türel, “Çin atasözü diyor ki, bir yılı düşünüyorsan pirinç ek, 10 yılı düşünüyorsan ağaç dik, yüzyılı düşünüyorsan eğitim yap. Eğitim hizmeti ve yatırımı, yüzyıllık, bir asırlık bir ufukla hizmet etmektir. İşte bu bizim memleket aşkımızdır, millet sevdamızdır. Kemer’de anket yaparak istenen kurs alanlarını belirledik ve 12 konuda kurs açtık. Bu kurslar arasında Almanca, İngilizce, Rusça, oyuncak bebek yapımı, hediyelik eşya yapımı, bilgisayar işletmenliği, elbise dikimi gibi kurslarımız bulunuyor. ASMEK hem meslek öğretmekte hem de kursiyerlerin ürünlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlamakta. Böylece hem bir meslek öğrenmiş oluyoruz, hem gelir elde ediyorlar. Kemer’e hizmetlerimiz ASMEK ile sınırlı değil. Bu binada yarım milyon lira harcayıp tadilat yaptık. ASMEK kurs merkezi Halk Sağlığı Merkezi ve anaokulu yaptık. 3 derslikte 58 evladımız burada okul öncesi eğitime başlayacak. Burada ayrıca Engelli Hizmet Merkezi ve yaşlı hizmet merkezi de açıyoruz. İşte bunun adı sosyal belediyeciliktir. Kemer hep böyle güzel hizmetlere, her şeyin en iyisine layıktır” ifadesini kullandı.
HİZMET NEYMİŞ GÖRSÜNLER
“İnsan odaklı proje diyenler gelip Kemer’de ASMEK’i görsünler’ diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Gelip sosyal kart projemizi de görsünler. Millete hizmet neymiş öğrensinler. Biz Büyükşehir Belediyesi bu hizmetleri yapacak, dediğimizde inanmadılar, hayır olmaz dediler. 2012’de Büyükşehir Belediyesi bu hizmetleri yapacak dediğimizde inanmadılar, hayır olmaz dediler. İşte şimdi gelsinler görsünler. Bu hizmetleri buralara yapmak için Büyükşehir Yasası’nı tartışmaya açtığımızda ben o zaman milletvekiliydim ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak bu işin mutfağında çalıştım. Yine hayır dediler. İstiyorduk ki Büyükşehir olarak hizmet sınırımız genişlesin, yerel yönetim ile reformu güçlenen kurumsal bir yapı içerisinde bu hizmetleri buralarda yapalım. Ben kanunla ilgili meclis kürsüsünde söz aldığımda kürsüde tekme tokat dövmeye kalktılar. Allahtan başka kimseden korkmadık, doğru söylediğimizi her şartta söyledik. Kurumlarımızı güçlendirerek bir reform paketiyle yerel yönetim reformuyla hizmet gitmeyen en ücra köşeye kadar bu hizmetleri götüreceğiz dedik. Bugün ne iftiralara maruz kaldıysak o gün de aynısına maruz kaldık. Dediler ki Büyükşehir Yasası’yla 30 eyalet geliyor. Bölünme parçalanma yasası dediler. Hâlbuki içinde bir satır bile yerel yönetim dışında başka bir şey koymadık reform paketine. Büyükşehir Yasası’ndan önce Antalya’nın bütün köylerine 10 milyon yatırım gidiyordu Kaş’ta Gazipaşa’ya kadar 539 köyüne. Şimdi sadece Kemer Arıtma Tesisi için 150 milyon bütçe harcayacağız. Antalya’da bütün köylerimize sadece asfalt için 150 milyon harcamışız. Hani bölünüyorduk hani eyalet geliyordu. 3 senedir Büyükşehir Yasası yürürlükte bölündük mü parçalandık mı? Aksine hizmetler bereketiyle geliyor. Senelerdir Deniz ve Liman Caddesi hep konuşulur Kemer’de. Projemizi bitirdik Cumartesi geldik paylaştık bize yola devam dedi Kemerli hemşerilerimiz. Eski ralli park alanı TOKİ’ye ait orayı da aldık. Mükemmel bir otantik çarşı yapacağız. İçinde el sanatları baharatçısı, kongre merkezi. Bu kongre merkeziyle artık Kemer’in içindeki oteller bayii toplantılarını nerde yapacağız diye düşünmeyecek. Mesele Kemer’in ve Kemerlilerin zenginleşmesi. Bu yasalar sayesinde yapıyoruz. Bugünde aynı yalanlar. Halk oylaması paketi referandum bizi bölecek parçalayacak. Eyalet sistemi geliyormuş. Derviş’in zikri ne ise fikri odur. Her halde bunların aklında o var.”
SİSTEM KORKUTELİ’DE OLDUĞU GİBİ UZLAŞMAYI ZORUNLU KILIYOR
Türkiye’de kadar bütün sıkıntıların çift başlılık yüzünden başladığını anlatan Türel, şunları aktardı: “Koalisyonlarda bu ülke hep fakirleşmiş tek parti iktidarlarında hep zenginleşmiş. Rahmetli Menderes’ten itibaren Özal, Demirel ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarları döneminde ülke koalisyonlara göre ülke iki misli büyümüş. Koalisyon dönemi şimdi geride kalacak ama uzlaşma mecbur kılınıyor. Çünkü niye yüzde 50’nin üstünde Cumhurbaşkanı seçecekseniz, toplumsal bir uzlaşma gerekiyor. Bir partinin oylarının yüzde 50’yi aştığı ya bir ya iki defa olmuş. Diğer bütün partilerle uzlaşarak Cumhurbaşkanını seçecek. Deniliyor ya meclis fesih olacak. Yok böyle bir şey. Meclis isterse iki seçim aynı anda bundan sonra. Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimi aynı anda yapılacak. Cumhurbaşkanı seçim isterse de aynı şekilde. Cumhurbaşkanı 2 defa seçilebilir, bir hakkını kullanmış olacak. İkinci seçimden sonra bir daha aday olamayacak zaten. İki taraf birlikte seçime gideceği için uzlaşmayı arayacak. Aslında bu konu gündeme geldi, ya meclis çoğunluğu başka partiden Cumhurbaşkanı başka partiden olursa ne olacak. Keşke okunsaydı da böyle bir şey gündeme getirilmeseydi. Okunulunca sistemin çözüm sistemi olduğu anlaşılıyor. Korkuteli’de bunun en güzel örneği var. Yerel yönetim seçimlerinde başkana ayrı oy veriyorsunuz meclisine ayrı oy veriyorsunuz. Korkuteli’nde meclis çoğunluğu AK Partili çıktı belediye başkanı MHP’li çıktı. Korkuteli’de üç senedir gül gibi geçinip gidiyorlar. İsteseler meclis başkanı düşürür, bütçeyi reddettin mi başkan gitti. Ama başkan giderse meclis de gider. Bütçeyi reddettin mi başkan küt gitti. Başkan gitti mi mecliste gidiyor beraber. Ben gitmeyeyim diye kimse birbirini düşürmüyor. Sistem bu. Sistem bunu zorluyor sistem uzlaşmayı zorluyor.  Dolayısıyla bu işi öyle bir kuyruklu hale getiriyorlar ki efendim meclisi fes edecekmiş. Fesih yok, yeniden seçim var. Kendisi de yeniden seçilmek isteyen herkes eğer kriz varsa bunu isteyebilir ama önce uzlaşma.”
BİR GECEDE YÜZDE 7500 FAİZ ÖDEDİĞİMİZ GÜNLERİ UNUTMAYALIM
İki başlılık nedeniyle oluşan kavgalarda faturayı hep milletin ödediğini vurgulayan Türel, şunları anlattı: “Özal Cumhurbaşkanı olmuş Demirel eski dostu hatta Özal Demirel’in eski müsteşarı, aile dostları, bir günden bir güne konuşmamışlar. Bir günden bir güne Başbakan Demirel, Cumhurbaşkanı Özal’ın makamına gitmemiş, yanından geçmemiş, Cumhurbaşkanım dememiş. Demirel hep Özal’a Çankaya’daki zat derdi. İsmi ile hitap etmezdi yaşadık. Sonra Çankaya’daki zat kendi oldu. Rahmetli Demirel Cumhurbaşkanı seçildi. Bu sefer işi sağlama alayım dedi. Partimi kızıma emanet ediyorum dedi. Tansu hanımı Başbakan ve Genel Başkan yaptı. Bir süre sonra Demirel ekranların karşısına çıktı ‘Geçen gün kızım beni öyle bir kızdırdı ki Çankaya’nın balkonundan aşağı atacaktım” dedi. Hatırlıyoruz bunları. Çok zaman önce olmadı 15 yıl önce oldu bu olaylar. Ondan sonra Ecevit geldi, Başbakan oldu Ahmet Necdet Sezer’i Cumhurbaşkanı seçtirdi. O dönem kredi faizleri yüzde 130 idi, şimdi hamdolsun yüzde 20’nin altında, özel projelere yüzde 10’un altında kredi bulunabiliyor. O zaman yüzde 130’du ticari kredi faizi. Akşam yattık sabah kalktık baktık faiz 7 bin 500 olmuş. Ya ne oldu?  Sormayın Milli Güvenlik Kurul toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kendisini seçtiren Başbakan Ecevit’in suratına anayasa kitapçığı fırlattı.  Neyse ki denk gelmedi suratına. Denk gelmedi 7500 oldu faiz, bir de denk gelse kaç bin olacaktı kim bilir. Millet ödedi faturayı Türkiye’nin ekonomideki kara gündür, en fakirleştiği gündür tarihte. Bu çift başlılık benim rahmetli babamın bir lafı vardır. Ortaklık mal ortasından bölünüyor. Bize yaramıyor.”

antalya açılış anaokulu 2

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler