Salı, Eylül 26, 2023
spot_img
Ana SayfaKent Haberleriİstanbulİstanbul'a çevre ödüllü dere yapılacak

İstanbul’a çevre ödüllü dere yapılacak

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, yeni yapılan İBB Denizköşkler Sosyal Tesisi’nde Avcılarlı sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, muhtarlar ve vatandaşlarla buluştu. Toplantıda AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca ve AK Parti Avcılar Teşkilatı da yer aldı.

Toplantıda konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, kendilerine duyulan güvenle 13 yıldır İstanbul’a başarılı hizmetler verdiklerini belirterek, “İstanbul’da 13 yılda İstanbul’a 98 milyar lira, Avcılar’a 1 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yılki yatırım bütçelerinin de 16,5 milyar lira yatırım yaptık” dedi.

kadir topbaş 5

 

 

 

 

Devlete veya bir finans kuruluşuna günü gelmiş bir lira borcumuz yok. Kasamızda paramız var. Geçmişte bu paralar nereye gidiyordu?” ifadesini kullanan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un 13 yılda nereden nereye geldiğini sizler yaşamaktasınız. Ulaşımdan altyapıya kadar İstanbul’daki birçok sorunu çözdük. Ulaşım için hızlı bir çözüm olarak metrobüsü getirdik. Her yerde her yere metro dedik. Hayal bile edilemezdi bu kadar yaygın metro ağı. Bin kilometrelik raylı sistem ağı planladık, yapıyoruz. Bizim başarımız 1963 yılından itibaren yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden ve anında karar verebilmemizdendir. Kiminle çalıştığımızı bilmezsiniz belki. Ama sandığa geldiğimizde başkan başarılı yada başarısız dersiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın istediği Başkanlık sistemi de böyle işte. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığındaki ve başbakanlığındaki başarısından bahsetmeyeceğim. Ama gelinen bir nokta var. Dünya ciddi bir rekabet içinde. Her gencimiz dünyadaki yaşıtlarıyla rakip olarak yetişiyor. Yarınları hazırlarken protokol adamı değil, dertli olmak gerekiyor. Bizim yüreğimiz yanık, derdimiz var. Ülkemizin gelişmesi için daha çok çalışmamız gerekiyor. Bunun için 16 Nisan’ı hep beraber milat kabul etmeliyiz.”

Cendere Sadabad’a dönüşüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde 1996 yılında Kağıthane’de Cendere deresini hükümete ‘Verin temizleyelim’ dediğini ama izin verilmediğini ifade eden Topbaş, hükümetin ıslahına başladığı derenin yapılmadığını ve davasının geçen yıla kadar sürdüğünü söyledi. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sorunu çözdük ve oranın 8 kilometrelik bölümünü kanal haline getirdik. Şehir içinde beton kanalet olmaz. Bu dereleri nasıl bir yaşam alanı haline getiririz diye düşündük. Güney Kore Seul’deki dünya çevre ödülü alan bir dereye ekibimi gönderdim. Gerçekten müthiş bir çalışma… Cendere için Kore’deki dereyi projelendiren mimarı getirdik. Burası için çok güzel, benzer bir proje istiyoruz dedik. Şöyle kiraz çiçeklerinin açtığı, insanların yürüdüğü ve buluştuğu, ‘Hadi Sadabad’a gidelim, Cendere’ye gidelim’ diyeceği bir proje başlattık. Kurbağalıdere ve Çırpıcı deresi de dahil 3 derenin projeleri yapıldı. Cendere’de inşallah yapıma yakında başlıyoruz. Cendere, müthiş bir projeyle bir mesire alanı haline geliyor. Sadece derelerdeki taşkınlar önlensin değil, daha ötesini istiyoruz. Bir medeniyet yansısın istiyoruz. Göreceksiniz ve zannediyorum etkileneceksiniz.”

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler