Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaDünya KentleriAvrupa'nın en modern spor salonu Avrupa ve Dünya Finalleri'ne hazır

Avrupa’nın en modern spor salonu Avrupa ve Dünya Finalleri’ne hazır

İBB Sinan Erdem Spor Salonu, yenileme çalışmalarıyla dünyanın en modern spor tesislerinden biri haline geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, yenilenen tesisi basın mensuplarına tanıttı. Tanıtım programında Basketbol Koçu Murat Didin de yer aldı.Spor salonunu 5 aylık tadilat sonucunda Avrupa’nın en modern spor salonu haline getirdiklerini belirten İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Basketbol’da THY Avrupa Ligi 4’lü finallerinin Mayıs ayında bu salonda oynanacağını söyledi. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük küp ekranının salonun ortasına yerleştirildiğini, şerit ve halka ekranların da hizmete alındığını aktaran Özbayraktar, şöyle konuştu;“Burada bütün odalar VIP olarak yenilendi. Ayrıca bine yakın basın mensuplarına hizmet verecek bir altyapı kuruyoruz. Çalışmalar kapsamında 400 kilometre kablo döşendi ve Sinan Erdem 650 kamerayla kapalı devre izlenir hale geldi. Salondaki koltuklar ve bariyerler otomatik olarak açılıp kapanıyor. Bunların haricinde çok fazla yenilikler var. İBB olarak Final Four’a ve İstanbul’u tanıtmaya hazırız.”Spor salonunda güvenlik sistemlerinden naklen yayın sistemlerine kadar pek çok alanda yenileme yapıldığını açıklayan Özbayraktar, Avrupa’nın en büyük spor salonlarından biri olan İBB Sinan Erdem Spor Kompleksi’nin yapılan yenileme çalışmalarıyla göz kamaştırdığını kaydetti.

750 GÜVENLİK KAMERASI KURULDU YENİLEMELER İÇİN 400 KM KABLO KULLANILDI

Yenileme çalışmaları kapsamında; güvenlik sistemleri başta olmak üzere, naklen yayın, merkezi uydu sistemleri, network alt yapıları, ses sistemleri gibi pek çok sistemde yenileme ve revizyon çalışmaları yapıldı. İnşaat çalışmalarıyla birlikte tesisteki teknik ve elektronik alt yapı da tamamen yenilendi. 750 kameradan oluşan CCTV kamera sistemi kuruldu. Tüm elektronik yenileme işleri sırasında tesiste yaklaşık 400 kilometrelik kablo kullanıldı.40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 73 bin 400 metrekarelik alanı bulunan salonun içi baştan aşağıya yenilendi. Çalışmalar kapsamında müsabaka alanında NBA, Euroleague ve FIBA maçlarının da oynandığı 4 saatte monte edilebilen parke, eski potalar yerine de yine NBA, Euroleague ve FIBA standardında olan yeni potalar kullanıldı.

SİNAN ERDEM 2

 

 

 

 

 

 

DÜNYANIN İKİNCİ EN BÜYÜK KÜP EKRANI VE İLK ÇİFT TARAFLI HALKA EKRANI KURULDU

Salondaki en dikkat çekici yenilik ise dünyanın ikinci en büyük küp ekranı oldu. Salonun tam ortasında yer alan ve 360 derece izlenme açısı bulunan küp ekran hem sporcular hem de seyirciler için büyük bir ayrıcalık sunuyor. Küp ekran sisteminde ayrıca 240 metre uzunlukta şerit ekran ve küp ekran üstünde yer alan çift taraflı halka ekran bulunuyor. Çift taraflı halka tasarımı dünyada ilk defa bir basketbol sahasında uygulandı. Salona 450 metrekare yeni led ekran kurulumu yapıldı.Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise üçüncü büyük çok amaçlı spor salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu’nun yenileme çalışmaları sırasında basın mensupları da unutulmadı. Televizyonlar, gazeteler ve diğer yayın organları için 1000 kişiye aynı anda aynı hizmet verecek altyapı kuruldu. Canlı yayın sistemi tamamen yenilenerek dünya standardında fiber alt yapı üzerinden HD kalitesinde yayın yapılabilmesi sağlandı.

AVRUPA LİGİ FİNALLERİ VE FIBA AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA HAZIR

Çalışmaların tamamlanması ile birlikte tüm elektronik testlerden başarı ile geçen tesis Mayıs ayında yapılacak Türk Hava Yolları Avrupa Ligi 4’lü Finalleri ve 31 Ağustos-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası’nın ikinci tur ve final karşılaşmaları için hazır hale geldi. Uluslararası standartlardaki basketbol sahasının yanı sıra salonda 34 adet VIP odası, 10 sporcu soyunma odası, 1200 araçlık otopark, 750 kişilik toplantı salonu, sporculara özel fitness merkezi ile hakem ve gözlemci odaları yer alıyor.Salonda toplam 120 metre yüzeye sahip videoboard ekranlar ile skorboard sistemleri, sökülebilir hareketli oyun alanı parkesi ve basketbol pota ekipmanları bulunuyor. Salonun en önemli özelliği ise hareketli tribünler sayesinde basketbol dışında voleybol, hentbol gibi farklı branşlar için de kullanılabiliyor olması.Sinan Erdem Spor Salonu’nun spor müsabakalarındaki seyirci kapasitesi 15 bin 600 kişi, sporun dışında konser, kongre ve sanat organizasyonları için ise 22 bin 500 kişiyi ağırlayabiliyor

 

 

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler