Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulİBB'de minibüs takip sistemi devri

İBB’de minibüs takip sistemi devri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kent içi ulaşımda devrim yaratan hizmetlerle İstanbul’u tüm dünyaya örnek olacak şehirlerden biri haline getiren çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile başta terör olayları olmak üzere, meydana gelebilecek adli olayların araştırılması, delillere ve faillere ilişkin bilgilere hızlı ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla, toplu ulaşım araçlarının içerilerine kayıt tutabilme özelliğine sahip kameralar yerleştirilmesi görevi UKOME ve İTK kurullarına verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğümüzün görev ve hizmet alanına giren bu konulara destek vermenin yansıra, akıllı şehir konsepti ve toplu ulaşımın hizmet kalitesinin geliştirilmesi noktasında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı şehirler, izleme sistemleri, veri depolama, takip ve kontrol sistemleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce geliştirilen “Akıllı Şehir Teknolojileri” proje alanlarından biri olarak dikkat çekiyor.Akıllı ulaşım teknolojileri kent içi teknolojik altyapının yükseltilmesinin yanı sıra kent içi güvenliğinde arttırılmasına yönelik aksiyonları da kapsıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bu proje kapsamında tüm minibüs ve taksi dolmuşlar araçlarına;

– Aracın içerisinde kör nokta bırakmayacak şekilde yerleştirilecek kameralar
– Araç takip ünitesi
– Panik butonu
yerleştirilerek tüm cihazların kurulmakta olan “Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi” ‘deki tek bir sistem tarafından yönetilmesi sağlanacak.

Tüm Minibüs ve Taksi Dolmuş araçlarının dâhil olacağı sisteme katılım Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü internet sitesi üzerinden randevu alınması ve aracın kurulum alanına götürülmesi ile tamamlanacak. Araçların servislerinin aksamaması için kurulumlar gece saat 21.00 ile 07.00 saatleri arasında yapılacak.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler