Perşembe, Mart 30, 2023
spot_img
Ana SayfaDünya KentleriRönesans’ın doğduğu sanat kokan bir kent... FLORANSA

Rönesans’ın doğduğu sanat kokan bir kent… FLORANSA

Dünyayı gezip Rönesans’ın filizlendiği Floransa’yı görmemek olmaz. Bugün yerkürenin en çok turist çeken Avrupa kentlerinden biri olan Floransa, her yıl İtalya’ya azımsanmayacak rakamlarda bir döviz kazandırıyor.

Kentte 1966 yılında atlatılan büyük sel felaketinin ardından restore edilerek yeniden ayağa kaldırılan tarihi yapılar bugün de ilk günkü gibi ihtişamını koruyor. Floransa ülkedeki Toskana bölgesinin de başkenti. Floransa, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulu görkemli sinagog, katedral ve şapelleriyle ünlü bir şehir. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan ünlü şehir, halen de İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olarak tanınıyor.

MEYDANDA İĞNE YERE DÜŞMEZ…

İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü, sanatı ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır. Kentin merkezindeki en önemli meydan Signoria Meydanı’dır. Meydan yaz aylarında turistlerin akınına uğrar.

ÇARŞILI 4 KÖPRÜDEN BİRİ…

Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio çok ilgi çekici bir köprüdür. Köprüler şehri Floransa’nın II. Dünya Savaşı’ndan zarar almadan tek çıkan köprüsüdür. Ponte Vecchio bugün kuyumcuların ağırlık olduğu bir köprüdür ve dünyanın da çarşılı 4 köprüsünden biridir. Bizdeki Irgandı’da bu dört köprüden biri olarak ün yapmıştır.

KENTİN YEGANE SİMGESİ…

Kentin en önemli kilisesi 1436 yılında tamamlanan Santa Maria Del Fiore’dir. Genellikle Duomo adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa resimlerinde her zaman ön planda görünen bir yapıdır. Duomo’nun bir parçası sanılan çan kulesi ve yine hemen yanındaki vaftizhane de önemli yapılardır. İstanbul’dan üç saatli uçuşla varılabilen Floransa her yıl Türkiye’den de on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

 

RELATED ARTICLES

Paris

Venedik

Prag

spot_img

Diğer Haberler