Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaDünya KentleriKuzey İtalya’nın kırmızı kiremitli turistik şehri BOLOGNA

Kuzey İtalya’nın kırmızı kiremitli turistik şehri BOLOGNA

Pisa, Floransa ve Roma’nın yanı sıra İtalya’nın tarih kokan kentlerinden birisi de Bologna’dır.

Kuzey’de Ortaçağ, Barok ve Rönesans mimarisi ile öne çıkmış kentin yükseklerinden şehre bakıldığında kırmızı kiremitli çatılar ve görkemli tarihi yapılar dikkatinizi çeker.

400 bini aşan nüfusuyla buram buram tarih kokan ve sokaklarında Arnavut kaldırımlarının hakîm olduğu Bologna, 1944’te bombalanmasına karşı dokusunu koruyabilmiş ender İtalyan kentlerdendir.

İKİ EĞİK KULELİ ŞEHİR…

Avrupa’nın ilk üniversitesinin Bologna’da kurulduğu ileri sürülmektedir. Bologna’da da tıpkı Pisa’da olduğu gibi iki eğik kule vardır. Ancak buradaki kuleler silindir şeklinde değildir.

49 metre yüksekliğindeki Garisende Kulesi şakulünden 2,3 metre ayrılmış ve tehlike arz ettiği için bugün ziyarete kapalıdır. 97 metrelik hemen bitişiğindeki diğer kuleye ise 498 merdivenle çıkılır. Kent merkezinde çok sayıda Michelengo’nun erken dönem heykelleri de dikkat çeker.

İTALYA’NIN BUĞDAY MERKEZİ…

Bologna İtalya’nın en verimli buğday ve mandıra ürünleri ile öne çıkmıştır. Kentin ismi, kıymalı makarna sosu olarak bilinen Bolonez sosuna verilmiştir. Bologna’da bugün halen Ortaçağ’dan kalma surlar bulunmaktadır. Kentin varlık ailelerinin 200’e yakın savunma amaçlı kule inşa ettirdiği de bilinmektedir. İtalya’nın en çok beğenilen meydanlarından biri olan Piazza Maggiore Meydanı Bologna’da bulunmaktadır. Dünyanın beşinci büyük kilisesi de yine bu kentte yer almaktadır.

Önceki İçerikBursa stadyumu Federasyonu bekliyor
Sonraki İçerikBUDAPEŞTE
RELATED ARTICLES

Paris

Venedik

Prag

spot_img

Diğer Haberler