Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaDünya KentleriBÜKREŞ... Dünyanın üçüncü en büyük binasına sahip bir Rumen kenti

BÜKREŞ… Dünyanın üçüncü en büyük binasına sahip bir Rumen kenti

Romanya ve Bükreş dendiğinde, yakın geçmişte akla hemen ülkenin eski diktatör lideri Çavuşesku ile eşinin ayaklanma sonucu kurşuna dizilerek öldürülüşü ve onun yaptırdığı muhteşem Parlamento Sarayı gelir.

Balkan seyahatlerimizde Bükreş’ten her geçişimizde ülkenin Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen bugün halen ekonomisini düzeltememiş yoksul bir görüntüde içersinde oluşunu görürüz. Buna rağmen geçen son gidişimizde Bükreş’te nüfustan daha fazla araç bulunduğunu duyunca şaşırmıştık.

Bükreş, Romanya Ovası’nın ortasında, Tuna Irmağı’nın bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuştur. Nüfusu 2,3 milyon civarındadır. Bugün şehir son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı Bükreş’te eski devlet konutlarının artık dökülmüş hali başkente kötü bir hava vermektedir. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde de kalan Bükreş, bugün AB desteğiyle Balkanlar’ın modern başkentlerinden biri yapılmaya çalışılmaktadır.

PARLAMENTO BİNASI…

Başkent Bükreş’te Birinci Cadde olarak bilinen Unirii Bulvarı ile onun tam aksında ve büyük bir park içindeki Parlemento Sarayı 86 metre yüksekliğinde, 270 ve 240 metre uzunluklarında bir dikdörtgenden oluşmaktadır. En büyük salonun tavanı 20 metre yüksekliğindedir. 350 bin metrekare kapalı alanlı saray Rusita ve Transilvanya bölgelerinden gelen mermerlerden neo klasik stilinde inşa edilmiştir.

Çavuşesku devletin 4 büyük kuruluşunun bu binada toplanmasını istemiştir. 1984 yılında inşaatına başlanan saray için, 40 bin nüfus ve 30’a yakın kilise başka yere nakledilmiş. Sarayın inşaatında 20 bin işçi gece- gündüz çalışmıştır. Sarayda bin 100 odanın bulunduğu bilinmektedir.

Bükreş Parlamento Sarayı, Amerika’nın Pentagon’u ve Tibet’in Potala Sarayı ile birlikte dünyanın en büyük üç binası arasında sayılır. Diğer diktatörler gibi imar işlerine meraklı olan eski lider Çavuşevsku’nın saray olarak yaptırdığı ve altında gerektiğinde kaçmak için kullanacağı bir savaş uçağının sığabileceği büyüklükte bir hangarı olduğu söylenen Parlamento binası 1989’da bitmiş, ama Çavuşesku bu saraya yerleşemeden halk ayaklanması ile devrilmiştir.

22 yıllık Çavuşesku iktidarının 1989’daki Romanya Devrimi ile son bulmasının ardından batı tipi demokrasiye geçilen başkent Bükreş aynı zamanda 2004 yılında NATO, 2007’de de Avrupa Birliği’nin merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Bükreş’te Parlamento Sarayı, Unurii Bulvarı, Milli Sanat Müzesi gezilebilecek yerlerin başında gelmektedir. Başkent ile bütünleşmiş iki dev futbol takımı Stau ve Dinamo Bükreş takımları tarihi kenti tüm dünyaya tanıtmaktadır.

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

Paris

Venedik

Prag

spot_img

Diğer Haberler