Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img

BUDAPEŞTE

Tuna Nehri’nin iki yakasına serpili, tozu alınmamış eski bir Macar kenti

Macaristan dendiğinde çoğumuzun aklına kentlerimizde bindiğimiz İkarus otobüsler gelir. Dünyanın hemen her ülkesindeki çoğu kentte gördüğümüz otobüslerin üretildiği bir şehirden, Budapeşte’den bahsediyoruz. Budapeşte, Viyana ve Prag paketi içinde en çok rağbet gören turizm şehirleri listesindedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun 140 yıl egemenliğinde bulundurduğu Estergon Kalesi’ni de yakınında barındıran Budapeşte, aynı zamanda ülkeye de başkentlik yapıyor.

DEV PARLAMENTO BİNASI…

İki milyona yaklaşan nüfusuyla Budapeşte içinden nehir geçen eşsiz güzellikteki kentler arasında yer alıyor. Nehrin bir yakası Budin diğeri Peşte diye adlandırılmış. Budin daha çok eski yapıları, Peşte ise modern Budapeşte‘nin kimliğini yansıtmaktadır. Tuna’nın hemen bitişiğindeki neogotik tarzda yapılmış 691 salonlu dev parlamento binası ülkenin ve başkentin sembollerinden birini oluşturuyor. İçinde 20 km halı döşeli olan bu yapıda tam 27 giriş kapısı bulunuyor.

9 KÖPRÜLÜ NEHİR…

Nehir üzerindeki 9 köprüden en eskisi 2. Dünya Savaşı’nda Hitler’in bombaladığı Margarit Köprüsü. Onarılan tarihi köprü milyonlarca turistin ilgisini çekiyor. Şehir geceleri özellikle Tuna Nehri’nin 2 yakasını birleştiren köprüsünün göz alıcılığı bir başkadır. Avrupa’nın en eski lunaparkları ve en büyük ikinci hayvanat bahçesi Budapeşte‘dedir. Şehrin gözbebeği olan opera binası Osmanlıdan kalma hamamları, parlamento binası, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. İstanbul’dan uçakla bir saatte ulaşılan Budapeşte Türklerin en çok tercih ettiği turistik merkezlerden biridir.
ESTERGON KALESİ…

Budapeşte’de panoramik şehir turunun ardından görülmesi gereken yerlerin başında Kahramanlar Meydanı gelir. Balıkçılar Barınağı, Matyas Kilisesi, Elizabeth Köprüsü, Parlamento Binası, Zincirli Köprü, Buda Kalesi, Gellert Tepesi görüldükten Osmanlı’nın bıraktığı Estergon Kalesi’ni de unutmamak gerek. Restore edilip tekrar turizme kazandırılan estergon kalesi bitişiğinde ülkenin en büyük Katolik kilisesi bulunmaktadır. Başkentteki Bektaşi Dervişi Gül Baba adına yaptırılan türbe de çok sık ziyaretçi alır.

RELATED ARTICLES

Paris

Venedik

Prag

spot_img

Diğer Haberler