Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaErkekliğe ilk adımı Büyükşehir ile attılar

Erkekliğe ilk adımı Büyükşehir ile attılar

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sünnet şöleninde 17 ilçede belirlenen ve aralarında ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli ve Türkmenlerin de bulunduğu toplam 1000 çocuk erkekliğe ilk adımını attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı coğrafyasındaki farklı ülkelerde işadamlarının sponsorluğuyla bu güne kadar 17 bin çocuğun sünnet ettirildiğini belirterek, “Her yıl okullar açılmadan önce aynı heyecanı ve mutluluğu kentimizde de yaşıyoruz” dedi.

Bursa genelindeki 17 ilçede çeşitli nedenlerle bugüne kadar çocuklarını sünnet ettirme imkanı bulamayan aileler ile ülkelerindeki savaştan kaçıp Bursa’ya sığınan Suriyeli ve Türkmen aileler, okullar açılmadan önce Büyükşehir Belediyesi sayesinde çocuklarının ilk mürüvvetini görme imkanı buldu. Tüm ilçelerde belirlenen toplam 1000 çocuk için Merinos Park’ta şölen havasında bir tören düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı şölen Kuran tilaveti ile başladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu güzel dinin mensubu olmak, güzel peygamberin ümmeti olmanın önemli bir ayrıcalık olduğunu hatırlattı. Sünnet cemiyetlerinin de Türk milletinin en önemli geleneği olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ecdat kültürünü sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu geleneği sadece Bursa’da değil, tüm Osmanlı coğrafyasında yaşatma gayretinde olduklarının altını çizen Başkan Altepe, “İş adamlarımızın sponsorluğunda Balkanlar’da bugüne 17 bin çocuğumuzu sünnet ettirdik. Bursa’yı spor yatırımları, altyapı ile tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla örnek bir kent haline getirirken, insan odakları sosyal projelerimizi de hız kesmeden sürdürüyoruz. İşte sünnet şölenleri de bu faaliyetlerden sadece birisi. Bugün bin çocuğumuz erkekliğe ilk adımını atıyor. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza ‘geçmiş olsun’ diyor, tahsil ve iş hayatlarında kendilerine başarılar diliyorum. Ailelere de çocuklarının mürüvvetlerini görmelerini temenni ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Daha sonra sünnet çocuklarına hediyelerini veren Başkan Altepe, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Etkinlik, Mehter konseriyle devam etti.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler