Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaBursa'nın kalbine Aile ve Gençlik Merkezi

Bursa’nın kalbine Aile ve Gençlik Merkezi

Büyükşehir Belediyesi’nin uyuşturucu bağımlısı gençlerin rehabilitasyonuna yönelik Osmangazi Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası desteğiyle planladığı İlkadım Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM), Kiremitçi Mahallesi’nde hizmete girdi. Büyükşehir Belediyesi’yle İl Emniyet Müdürlüğü birimlerinin ortaklaşa faaliyet göstereceği binanın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı rehabilitasyon merkezlerini Bursa’da kuracaklarını, zararlı alışkanlıkları minimize ederek huzur kenti Bursa standartlarını daha da yukarıya taşıyacaklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi sağlık birimlerinin İl Emniyet Müdürlüğü birimlerinin birlikte faaliyet göstereceği, Kiremitçi Sinan Bey Camii’nin yanında bulunan GADEM Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Mahalle halkının yoğun ilgi gösterdiği açılışa; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Kiremitçi Mahallesi Muhtarı Kenan Sulak ve davetliler katıldı.

Uyuşturucu operasyonları harekete geçirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de uyuşturucu, sigara ve alkol kullanım yaşının ortaokul çağlarına kadar indiğini ifade etti. Uyuşturucu bağımlılığının bugün ülkenin en önemli sosyal problemlerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, aile içi sorunlar, kendini güvende hissedememe ve uyuşturucu maddelere çok kolay ulaşım gibi birçok etkenin çocukların kötü alışkanlıklara yönelmesinde etkili olduğunu belirtti. Özellikle Bursa’da yapılan operasyonlar sonucu ele geçirilen uyuşturucu maddelerin kendilerini çocukların bu belalardan korunması yönünde zorunlu adımlar atmaya ittiğini ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığımız görüşmeler neticesinde, uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili danışma hattı ve rehberlik merkezi kurulması ve gerekli kadroların tahsisi yönünde karar aldık. Büyükşehir Belediyesi olarak, uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisi için alternatif rehabilitasyon merkezleriyle konuya çözüm üretmek istedik” dedi.

Hedef odaklı koordineli çalışma

Doğanbey’de kurulan GADEM’in de bu hedef doğrultusunda açıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Merkezimizi Bursa’nın kalbi olan Doğanbey’de planladık. Çağrı merkezi ofisi, idari ofisler, sağlık ofisi, bireysel ve grup çalışma ofisleri, kütüphane-eğitim sınıfı, bekleme salonu, kafeterya ve güvenlik odası olmak üzere en ince ayrıntısına kadar tüm detayları düşündük. GADEM’in en önemli yanı, uyuşturucu ile mücadele konusunda diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile koordineli çalışacak olmasıdır. Sağlıklı toplumlar sağlıklı nesillerden oluşur. Burada, gençlerimizin sağlıklı yetişmeleri noktasında aileleri ile birlikte hareket ederek onlara destek olacağız. Bursamız, insanımız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Başkan Altepe, rehabilitasyon merkezinde sürdürülecek çalışmalara ve fiziki şartların oluşturulmasına verdikleri destek nedeniyle İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Borsa Başkanı Önder Matlı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Emniyet müdüründen Başkan Altepe’ye övgü

İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız ise, uyuşturucu madde kullanan birey sayısının azaltılmasında kullanılacak merkezin yer tahsisini yapan Bursa Ticaret Borsası’na, Osmangazi Belediyesi’ne ve bu konuda tüm birimleriyle sorumluluğu üzerine alan, merkezin hayata geçirilmesini sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Konuşmasında Başkan Altepe’yi ‘Bursa Aşığı’ olarak tanıtan İl Emniyet Müdürü Yıldız, rehabilitasyon merkezinde sonuç odaklı çalışmalar gerçekleştirerek kentte huzurun artmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Kurumlar arası işbirliği bu dönemde kendini buldu

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı da, geçmişte örneği olmayan kurumlar arası dayanışmanın Başkan Altepe sayesinde bugün tam anlamıyla yaşandığını hatırlattı. Borsa olarak Büyükşehir Belediyesi’yle birçok konuda uyumlu ortak çalışmalara imza attıklarını, daha geçen gün Türkiye’nin en kapsamlı canlı hayvan borsasının Bursa’da kurulması yönünde birlikte düğmeye bastıklarını vurgulayan Matlı, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu rehabilitasyon merkezi de yine bu anlayışın, işbirliğinin sonucudur. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu. Sivil toplum kuruluşları olarak 3 milyonluk şehrin potansiyeline inandıklarını ifade eden Matlı, cazibe merkezi Bursa yönünde borsa olarak her türlü adımı atmaya hazır olduklarını bildirdi.

Ticaret borsasına ait 10 bina daha düzenlenecek

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, merkezin hayırlı olmasını diledi. Konuşmasında bu tür merkezlerin hayata geçirilmesinde yaşadıkları sıkıntılara değinen Dündar, özellikle üzerinde özel mülkiyet bulunan alanların kamulaştırmasında zorluk çektiklerini hatırlattı. Sosyal alanların oluşturulmasında kamulaştırmanın zor, bina yapmanın kolay olduğunu dile getiren Dündar, “Kamulaştırmaya hazır ya da aşılmış şekilde bize gelinirse, projeyi hemen çözüme kavuşturuyoruz” ifadelerini kullandı. Dündar, önümüzdeki günlerde Bursa Ticaret Borsası’na ait 10 binayı daha düzenleyerek sosyal faaliyetler için vatandaşın hizmetine sunacaklarını açıkladı.

Törende Kiremitçi Mahalle Muhtarı Kenan Sulak da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Sulak, konuşmasında, mahallenin sıkıntılarının giderilmesi noktasında verdiği destekler nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri, rehabilitasyon merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler