Salı, Ekim 3, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriBursaİznik turizm havzası haline geliyor

İznik turizm havzası haline geliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik – Orhangazi ilçeleri arasında sefer yapacak Akşemseddin gemisinin göle indirilmesiyle bir kez daha Türkiye gündemine gelen İznik’in ‘turizm havzası’ haline getirilmesi amaçlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölge halkının 10’larca yıldır kurduğu hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, gölde ulaşım ve turistik geziler, spor sporlarının yaygınlaşması ve çevredeki tarihi eserlerin restorasyonu ile bölgenin turizm pastasından alacağı payın da artacağını söyledi.

Bursa’nın turizmden aldığı payın artırılması amacıyla tarihi ve kültürel mirastan doğal değerlere kadar tüm argümanları etkili şekilde kullanan Büyükşehir Belediyesi, göl içinde bulunan batık bazilikanın ardından gemi seferleriyle İznik’i bir kez daha Türkiye ve dünya gündemine taşıdı. Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi miras çalışmaları kapsamında yaptığı hava çekimleri göl içinde net bir şekilde görüntülenen 1500 yıllık batık bazilika Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, İznik’in ismi bu kez de gölde yapılacak gemi seferleri ile gündeme taşındı. Gemlik limanından alınan Akşemseddin Gemisi’nin karayolu ile yaklaşık 12 saat süren yolculuğun ardından İznik Gölü’ne indirilmesi ülke çapında ses getirirken, hem İznikliler hem de Orhangazililer gemiyi yakından görmek için sahile akın ediyor.

Turizm havzası için önemli adım

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de İznik gölünde suya indirilen Akşemseddin gemisinde incelemelerde bulundu. Bütünşehir yasasının ardından tüm bölgelerde ulaşımdan çevreye, spordan altyapıya kadar her alanda önemli yatırımları hayata geçirdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, İznik ve Orhangazi’yi içine alan bölgenin de turizm açısından önemli bir havza olduğunu söyledi. Göl içinde bulunan batık bazilikanın turizme kazandırılmasından, Orhangazi Keramet’teki kaplıcaların değerlendirilmesine ve bölgedeki tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasına kadar her alanda projelerin hazırlandığını ifade eden Başkan Altepe, “Orhangazi – İznik arasında gemi ile sefer yapılması 10’larca yıldır bölge halkının hayaliydi. Biz de ilk günden çalışmalarımızı başlattık. Gemlik’e gelen gemimizi 29 Mayıs’ta aynı Fatih gibi karadan getirerek göle ulaştırdık. İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan İznik’te gölün de canlandırılması büyük önem taşıyor. Gölde yolcu taşımacılığı ile bu doğrultuda önemli bir adım atmış olduk. Hem yolcu taşımacılığı hem de gölde yapılacak her türlü etkinlikle bu bölge cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da hem İznik hem de Orhangazi için tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sayesinde uzun yılların hayalinin gerçekleştiğini belirterek, Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler