Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaKent HaberleriİstanbulTopbaş, "Yeni trend Odak şehirler"

Topbaş, “Yeni trend Odak şehirler”

AK Parti 1. Bölge Belediye Başkanları Toplantısı’nda konuşan Kadir Topbaş, “Yarışan şehirler yok artık, odak şehirler var” dedi.

AK Parti 1. Bölge Belediye Başkanları Toplantısı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinin belediye başkanları ile parti teşkilatları da yer aldı. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediyeler arası bilgi ve tecrübe paylaşımı, şehircilik anlayışı ile yerel yönetimlerdeki usul ve esaslara ilişkin konuların ele alındığı toplantının açılışında konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, dünyada yarışan şehirlerin geride kaldığını belirterek, “Yarışan şehirler yok artık, odak şehirler var. Yeni trend bu. Odak şehirler. Yani yükselen bir takım değerlerin, yükselen bir takım sektörlerin ve güçlü firmaların o şehirde olma arzusu olan odaklanma arzusu olan şehirler var” dedi.

“Bugüne kadar hep dünyada yarışan şehirler vardır dedik. Şehirlerin yarışından bahsettik” diyen Başkan Topbaş, “Buda bitti bu trend de ortadan kalktı. Yarışan şehirler yok artık, odak şehirler var. Yeni trend bu. Odak şehirler. Yani yükselen bir takım değerlerin, yükselen sektörlerin, yükselen bir takım firmaların ve güçlü firmaların o şehirde olma arzusu olan odaklanma arzusu olan şehirler vardır. Dünya buna doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

Dünya’nın ekonomik gücünün, nabzının bir şehirde atması için o kentin altyapısıyla mükemmel bir hale gelmesi gerektiğine dikkat çeken Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Nasıl bir şehir olmalı ki insanlar orada olmak istesinler? ‘Ben İstanbul’da Ankara’da Bursa’da olmak istiyorum’ desinler. Yani bunu nasıl yaparız? Artık odak şehirler olarak insanların o şehirde olma arzusunu oluşturmak zorundayız. İşte bunun içinde odak şehir olmak ve yükselen değerleri orada kendi içerisinde barındırmak üretmek zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında hep dile getirdiği başarının temellerinden bireysel hayatta dahi para, zaman ve insan yönetimi dediği gibi, aynı şekilde bir yerel yönetimin kaynak sıkıntısı çekiyorum demesi bile artık geride kalacak. Kaynağını, ekonomisini kendisi üretecek. İsterse simit al, isterse araba al diyecek kent ekonomisini oluşturacak. Kent ekonomisi gelişmesi demek ülke ekonomisi gelişmesi demek, yerel yönetimin gelişmesi demek.”

Türkiye ve İstanbul’un son 11 yıldaki gelişmesinin dünya tarafından taktirle karşılandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da belediye başkanlığı yaptığı dönemden önce CHP’li belediye zamanında bankaların belediyeye çek karnesi dahi vermediğini hatırlattı.

Kadir Topbaş, “Nasıl oldu da İstanbul yeniden bir yatırım bölgesi haline geldi? Türkiye yeni kaynaklar bulmadı. Madenler keşfetmedi. Petrole erişmedi. Borçlarını ödedi, yatırımlar yapıyor. Devasa yatırımlar yapıyor. Bu kaynak nerden geldi? Nasıl oldu?” diye sordu.

İstanbul’daki birçok sorunun geçmişte kadermiş gibi gösterildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu ülkede, bu kaynaklar vardı. Bize birçok sorunları kadermiş gibi gösterdiler. Biz de buna inandık. Dedik ki, gerçekten bunu geçemeyiz. Bu ciddi bir sorun. Ne yapalım bizim imkanlarımız bu kadar dedik. Kendimize acıdık. Kendimize özgüvenimiz sarsıldı. Şimdi o kadar özgüvene sahip olduk ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Aya merdiven koyacağız dese nerden başlayacağız diyecek kadar da özgüvenimiz oluştu” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler