Çarşamba, Eylül 27, 2023
spot_img
Ana SayfaKent GezginiAdalar: İstanbul’un Arka Bahçesi

Adalar: İstanbul’un Arka Bahçesi

Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en yeşil, en sakin ve en çarpıcı güzellikteki adaları arasındadır Kınalı,Burgazada, Heybeli ve Büyükada. Tabii İstanbullular daha şanslı hepi topu 30 ila 45 dakika mesafede ulaşıyorlar Adalar’a. Egzoz dumanından uzak, faytonun tıngırı mıngırı sesiyle çınlıyor ada sokakları. Yüzyıllık köşkler, çam ormanları, meyhaneler, kapı önlerinde iki lafın belini kıran ada halkı, sokaklarda sek sek oynayan çocuklar eskileri, çocukluğunuzu hatırlatacak size. Sanki burada zaman durmuş gibi. Eskiden yaşadığınız sıcaklık, samimiyet sarmış dört bir yanı. Bir an için bile bu güzel duyguları hatırlamak istiyorsanız keyifli bir vapur yolculuğu ile kısa zamanda istediğiniz ada’ya ulaşırsınız.

Kınalıada

Adalar içinde en miniği ve en sakin olanıdır Kınalıada. Vapurun ilk yanaştığı adrestir. Hemen girişinde minik bir çarşısı ve plajı ile karşılar sizi. Tepelere çıkmam derseniz alt taraftaki sokakları, çarşıyı ve sahil kısmını yarım saatte gezersiniz. Ama bana sorarsanız kapsamlı bir tur yapın ve tepelere, çam ormanlarına doğru da uzun bir yürüyüş yapın. Madem 1 gün tatil yapayım, adalara gidip, kafamı dinleyeyim dediniz sabah erkenden gelin, kahvaltınızı burada yapın ve tüm gün gezin. Gün batımında ise mutlaka sahildeki meyhanelerde birinde konuşlanıp, eşsiz İstanbul manzarasını izleyerek, rakınızı yudumlayın.

Burgazada

Adalar içinde en sevdiğim, en torpil geçtiğimdir Burgazada. Her bahar geldiğinde aklıma ilk gelen şey ‘’Burgazada beni bekler’’oluyor. Tabii burayı sevme nedenlerimin başında ‘’Kalpazankaya’’gibi şahane bir tepe ve restoran geliyor. Ada meydanından sağa doğru yürüyerek (nefes kesen bir manzara eşliğinde) ulaşıyorsunuz Kalpazankaya’ya. Önce uzun uzun izleyin bu çarpıcı manzarayı ve sonra geçin restorana. Söyleyin kütür kütür bir karpuz, yanında beyaz peynir ve bittabi bol buzlu bir rakı. Sonra her şeyi geride bırakın ve mutfaktan gelen Yunan müziklerine kulak kesilin. Tam da o an içinizi derin bir huzur kaplayacak (biliyorum olacak : )) Kafanıza taktığınız, kendinizi paraladığınız her şey manasız gelecek gözünüze. Evren bu kadar güzellikler sunmuşken, onları görebilme şansınız varken kaybettiğiniz zamana üzüleceksiniz. Hay Allah konu Kalpazankaya olunca fazla uzatıyorum galiba…Gelelim Burgazada’ya. Cıvıl cıvıl meydanı, mini mini çarşısı, sokakları, sahildeki kafeleri, meyhaneleri ve plajı ile minyatür bir cennet adeta. Adalar içindeki ilk tercihiniz olsun. Benden söylemesi…

Heybeliada

Vapurun üçüncü yanaştığı adadır Heybeli. Meydanı ve çarşısını pek sevmem ama sevilecek yanları da yok değil. Vapurdan indiğinizde sağa doğru (tepeye) yürüyün. Yaklaşık 10 dakika sonra bir mesire alanı yazısı göreceksiniz. Giriş ücretli ama hemen yandaki kafe de oturursanız (ki mutlaka oturun) ücret ödemiyorsunuz. Çam ağaçları ile çevrili kocaman bir alan burası. Piknik yapanlar, ip atlayanlar, top oynayanlar, fotoğraf çekenler, at ile gezenler (evet sıkça rastlayacaksınız at ile gezenlere : )) ve ağaçların altında uyuklayanları göreceksiniz. Ayrı bir dünya sanki burası. Ne zaman kavramı kalıyor kafanızda, ne dert, ne tasa. Buradan sonra sahildeki birkaç iyi balıkçıdan birinde soluklanabilirsiniz. Biz ‘’Heyamola’’ diye bir yere oturduk. Mezeleri güzeldi, ortam şirindi ve belli bir saatte canlı müzik de oldu. Zeki Müren şarkıları dinlerken hafif hafif demlenmek güzeldi.

Büyükada

Bisiklet turu yapmayacaksam asla tercih etmeyeceğim bir ada. (Çünkü artık her yeri bina, her yer insan yığını) Ama bisiklet turu yapacaksam da tek tercih edeceğim adadır burası. Çünkü en güzel manzaralı, en ferah bisiklet yolu Büyükada’da. ‘’Büyük Tur’’ yapmak isterseniz 2 saat sürüyor ama harika bir 2 saat geçiriyorsunuz. Yüzyıllık köşklerin önünden geçip, ormanların arasından süzülüp, denizin üzerinde pedal çeviriyormuş hissine kapılıp gideceğiniz enfes bir zaman dilimi hediye edin kendinize. En tepeye geldiğinizde çok cici bir restoran var. (manzarası akıllara durgunluk veren bir yer) Burada mutlaka mola verin. Gözleme – ayran deneyin. Akşamüstü ise merkezdeki restoranlardan birinde yerinizi alıp, dalga sesleri eşliğinde yemeğinizi yiyin, birbirine karışan müzik sesleri arasında keyifle rakınızı yudumlayın.

Ve İstanbul Adalar otellerinde konaklamak isterseniz en güzel alternatifler Büyükada’da. Büyükada otellerinin birçoğu eski köşk, konak. Aklınızda olsun.

Adalar’da Ne yapılır?

• Bisiklet Turu (özellikle Büyükada’da)

• Yürüyüş

• Rakı – Balık (Burgazada – Kalpazankaya’yı tek geçerim)

• Fotoğraf Turu (bahar aylarında bir başka güzel olur bu tur)

• Fayton Turu (her adanın güzergahı birbirinden güzel)

• Piknik (Heybeliada mesire alanı şahane)

Adalar dışında İstanbul sahip olduğu birbirinden güzel gezi yerleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Eğer İstanbul’a uçakla gelecekseniz başta İstanbul uçak bileti olmak üzere tüm uçak bileti seçeneklerini ucakbileti.com’da bulabilirsiniz.

Tülin KILIÇ

 

 

RELATED ARTICLES
spot_img

Diğer Haberler